Vyšlo lednové číslo časopisu Můžeš

05.01.2012 18:50

Najdete v něm reportáže, rozhovory a málo známá fakta o nevidomých lidech. Při této příležitosti si mohou číst časopis poprvé na adrese www.muzes.czi nevidomí, neboť je upraven pro jejich speciální čtečky.

Senátor Milan Pešák v rozhovoru vedeném Zdeňkem Jirků tvrdí, že nezaměstnanost mezi nevidomými je obdobná jako u nejnepřizpůsobivějších skupin obyvatel. Přitom práce je zdrojem nejen ekonomické jistoty, ale také společenského uznání, a hlavně sebedůvěry. Technika podle Milana Pešáka sice otevřela svět internetu, nových informací a zážitků, ale zároveň rozevřela i nůžky mezi efektivitou práce těch, kteří vidí, a těch, kteří o zrak přišli.

Socioložka Jiřina Šiklová zase ve svém pravidelném sloupku píše, že i když nevidět a žít ve věčné tmě vzbuzuje v člověku hrůzu, je sociální postavení a ocenění slepých ve společnosti lepší než lidí s jiným handicapem. A že tomu tak bylo i v minulosti. Slepí mají podle jejího názoru vyšší sociální status, tedy vyšší ocenění v hierarchickém sociálním systému.

O výstavách pro nevidomé píše Andrej Halada. Tzv. hmatové výstavy se začaly ve světě objevovat už v osmdesátých letech minulého století. Západní země měly náskok, ale kupodivu i v bývalé NDR se před rokem 1989 jedna taková výstava konala. U nás byla první výstava nazvaná Hapestetika uspořádána v roce 1990 v budově ÚLUV na pražské Národní třídě. Dnes už najdeme po republice několik stálých expozic.

Vysvětlení základních kamenů sociální reformy a jejím praktickým dopadům na lidi s postižením se věnujeme v Poradně. Zároveň zde odpovídáme na nejčastější dotazy čtenářů.

V rubrice Nové zahraniční technologie píšeme o vědeckém týmu ze Stanfordské univerzity v Kalifornii, který přišel s průlomovým systémem rohovkového implantátu, jenž slepým umožňuje vidět. Zmiňujeme i speciální čip pro diabetiky Glucowizzard, který vyšel z dílny americké společnosti Bio-orasis Inc. Funguje velmi podobně jako klasické monitorování hladiny cukru v krvi s tím rozdílem, že čip, ačkoliv není větší než nešikovně zaražená tříska, se implantuje pod kůži na zápěstí a vypouští enzym, který reaguje s glukózou v krvi a podle množství uvolněných elektronů odečítá potřebná data a odesílá je do speciálních „hodinek“ Timex, jež má uživatel nasazené na zápěstí.

V rubrice Auto Moto informujeme o speciálu pro vozíčkáře, který se rodí v Olomouci. Jde o automobil, který může motorista s handicapem řídit, aniž by slezl z vozíku.

V pravidelné rubrice Vaše fotografie Ondřej Neff hodnotí snímky, které čtenáři poslali na web www.muzes.cz. Přeji hezké počtení!

Jindřich Štěpánek, šéfredaktor

Klíčová slova: