Vyšla prosincová čísla časopisů Sociální služby a Listy sociální práce

Hlavním článkem prosincových Sociálních služeb je Hledání rovnováhy mezi svobodou a zodpovědností klienta, který je prvním dílem celé série vzniklé nejen z došlých podnětů Etické komisi APSS ČR.

Členové Etické komise řeší nejrůznější problémy a témata, při nichž vycházejí ze zadání, která dostanou. Téma svobody a zodpovědnosti klientů bylo jedno z těch, kterému se komise věnovala v roce 2019. Cílem článku, který napsal David Šourek, je téma a diskuzi otevřít a naznačit cesty, jak o něm přemýšlet. Členové komise přitom vycházejí z konkrétního příkladu z praxe v zařízení pro lidi s mentálním postižením, ale uváděné principy a zamyšlení se týkají jakékoliv služby a cílové skupiny.

Ve vánočním čísle Sociálních služeb ale najdete i články o fototerapii, skupinové práci s klienty sociálně-aktivizačních služeb či článek o tom, že i poníka lze vycvičit jako průvodce nevidomých (a v některých ohledech dokonce předčí asistenční psy).

Listech sociální práce s pořadovým číslem 20 najdete například téma systemické práce v NZDM autorky Štěpánky Kryspínové. Z podstaty sociální služby nízkoprahového zařízení vyplývají principy a zásady organizace prostředí služby a práce s uživatelem, na které lze nahlížet různými přístupy. Článek pojednává o tom, jak nízkoprahové zařízení pro děti a mládež Pomeranč z Hradce králové aplikovalo systemický přístup, jenž není konfliktní v zásadních aspektech služby a uživatele funkčně rozvíjí.

V posledním čísle Listů sociální práce tohoto roku najdete také poslední díl seriálu Vyřazení uchazeče o zaměstnání z úřadu práce, rozhovor s Hanou Rabenhauptovou či druhý díl seriálu o dehumanizaci jako rizikovém faktoru používání digitálních technologií v kontextu sociální práce.

Veronika Hotová

Klíčová slova: