Vozíčkář Heřman Volf úspěšně dokončil svoji čtvrtou a závěrečnou Cestu za snem

11.07.2012 23:03

Ve čtvrtek 5. červebce 2012 dovršil vozíčkář Heřman Volf v sedle speciálního kola s ručním pohonem čtvrtou a závěrečnou cestu projektu CESTA ZA SNEM s podnázvem „Křížem krážem Evropou na handbiku“ Letošní expedice nazvaná „Cesta za sny našich dětí“ vedla z Prahy až pod vrchol hory Gaustatoppen, severně od norského hlavního města Oslo. Výprava na podporu 18 handicapovaných dětí z celé ČR trvala tři týdny, vedla přes pět států a celková délka se vyšplhala na úctyhodných 2076 km.

„Jsem nesmírně šťastný, že se nám podařilo ve zdraví dokončit tak náročnou cestu a splnit, co jsme si předsevzali. Všechny cesty, které jsem absolvoval, byly rozdílné a unikátní, každá z nich mi přirostla k srdci, ale tato, poslední, kdy jsem jel za 18 dětí, byla bezpochyby nejkrásnější,“ říká Heřman Volf.
 
Amatérský handicapovaný sportovec dokázal během čtyř let podniknout čtyři velké expedice na speciálním kole, do čtyř světových stran. Letošní cesta - zatím závěrečná - byla složena z 18 etap o průměrné délce 117km. Každá z etap nesla jméno dítěte, pro které Heřman daný den jel. Organizátoři, v čele s Nadačním fondem Cesta bezpečí, se již od začátku roku snaží vyhledat sponzory pro konkrétní děti a jejich sny.
 
Několikvrcholů
 
Cesta na sever Evropy utržila hned několik nej. Byla ze všech čtyř cest nejdelší a obsahovala také nejdelší etapu, neuvěřitelných 169km a Heřman dosáhl nejvyššího bodu hory Gaustatoppen, kam lze dojet na kole, ve výšce 1.260 m.n.m. Byla nejemotivnější a zřejmě i nejkrásnější, co se přírody týče. A samozřejmě díky plnění dětských snů měla obrovský motivační náboj.
Během šlapání došlo k mnoha krásným setkáním. V dánském Holstebro navštívil Héřu a jeho tým československý pár s pekáčem teplé žemlovky. V Oslo se s vozíčkářem svezli zástupci místního krajanského spolku a doprovodili ho na České velvyslanectví, kde se Heřman pozdravil s panem velvyslancem Lubošem Novým a paní konzulkou Jitkou Jiráskovou. K asi nejzajímavějšímu setkání došlo krátce před cílem. Heřman se svým týmem „zabloudil“ na místa, kde podle plánované trasy vůbec neměl být. Nezbývalo než improvizovat a ubytovat se v místním kempu. Z pana majitele se „vyklubal“ Čech, který byl projektem tak nadchnut, že se ihned rozhodl sponzorovat jedno z dětí…
 
Kdo chtěl pomoci, pomohl
 
„Překvapilo nás, že se kolem „cesty“ vytvořila tak úžasná komunita. Jinak se to popsat nedá. Děti, rodiče, přátelé a fanoušci, ale také zástupci firem a nadací, ti všichni s námi a mezi sebou komunikují. Jsme ve spojení na webových stránkách, na facebooku, dělíme se o zážitky, sdílíme fotky, videa, komentujeme jednotlivé události, etapy, stali se z nás kamarádi se společným cílem, udělat něco velkého, něco, z čeho budou mít užitek lidé kolem nás,“ říká Miloslav Doležal, producent projektu.
Důkazem toho je například partnerství s portálem Slevomat.cz. Společnost Slevomat „adoptovala“ jedno z dětí - Natálku Brixí - a splnila jí sen. Navíc ještě na portálu zorganizovala sbírku. Během deseti dnů přispělo 873 lidí celkovou částkou 47.400 korun. Medailonky dětí vzbudily velkou vlnu solidarity a zájmu a naše „komunita“ se ještě rozšířila.
Spoluorganizátor letošní části projektu Nadační fond Cesta bezpečí, zastoupený jeho ředitelkou Aurin Nedbalovou může být spokojený. „Během Heřmanovy cesty se nám podařilo vyjednat finanční i věcné dary pro „našich“ 18 dětí. Pokryto máme téměř 90%. Zbývající část se budeme snažit zajistit do konce prázdnin. Jsme vděčni za tuto podporu a ráda bych všem partnerům, donátorům a přátelům touto cestou poděkovala. Drobné věcné ceny máme i pro další děti, které nebyly jmenovitě vybrány, ale určitě na ně také myslíme“, potvrzuje Aurin Nedbalová.
Pokračujeme…
 
Přestože výprava vozíčkáře Volfa dojela zdárně do cíle, neznamená to konec letošního projektu. Ba naopak. Připravují se besedy po rehabilitačních ústavech, speciálních centrech, školách, psychiatrických léčebnách, dětských domovech… Motivační přednášky Heřmana Volfa a spoluautora a organizátora projektu Miloslava Doležala jsou určeny všem, kteří se ocitli v nelehké životní situaci, ztrácí naději či víru v aktivní a plnohodnotný život.
Producent projektu Miloslav Doležal chce také v rekordním čase připravit film „Cesta za sny našich dětí.“ Podmínkou realizace ale je zafinancování kompletní postprodukce. To se zatím podle slov producenta Doležala zatím nedaří.
Dokument, jež má na pozadí velké cesty představit osudy vybraných dětí a jejich svět, by měl mít premiéru již na přelomu září a října tohoto roku. Snímek bude promítnut v rámci společenského večera, kde se poprvé setkají všechny vybrané děti, jejich donátoři, přátelé a kamarádi projektu Cesta za snem.
 
Heřman Volf v doprovodu svého otce, který na cestě oslavil 74 narozeniny, dokončil poslední z velkých cest. Z bláznivého nápadu, který se vyklubal u půllitru piva, vznikl projekt, který předčil všechna očekávání. Během čtyř let se podařilo uskutečnit čtyři velké cesty „křížem krážem Evropou“ a pomoci desítkám možná stovkám lidí, nejen na vozíku. Heřmanovo kolo s ručním pohonem dosáhlo západu, východu, jihu a teď i severu. „Je to konec jedné životní etapy. Něco jsme si předsevzali, šli za tím a dokázali to splnit. Cesta za sny ale nikdy nekončí. Pořád je spousta věcí, které lze dělat. Dokud nás to bude bavit, naplňovat a dokud budeme cítit, že tím pomáháme druhým, budeme dál podnikat bláznivé výlety a plnit lidem sny. Třeba už to příště nebude kolo, třeba zkusíme místo silnice vodu, vzduch, sníh… Kdoví… Možností je spousta,“ říká na závěr amatérský sportovec Héřa Volf.
 
Klíčová slova: