Veřejné umění: Petr Válek

Autor představí v sobotu 11. září v Olomouci projekt připravený speciálně pro TyfloCentrum Olomouc a zrakově postižené.

Vnímání umění a formování veřejného prostoru prostřednictvím ztráty zraku bude i jedním z témat letošního Trienále SEFO 2021. K této příležitosti se rozhodlo Muzeum umění Olomouc společně s TyfloCentrem Olomouc propojit veřejný prostor s uměním a zrakovým postižením.

Tento exkluzivní společný projekt odstartuje v rámci Dnů evropského dědictví Olomouc a Trienále SEFO 2021 již tuto sobotu 11.9.2021 akcí s názvem Veřejné umění: Petr Válek, kdy vám sám autor představí svůj projekt připravený speciálně pro TyfloCentrum Olomouc a zrakově postižené.

Pět zvukových vstupů rozmístěných v historickém centru města využívá navigační systém určený pro nevidomé a právě oni k němu mají bezvýhradný přístup. Při této výjimečné příležitosti se tak může nejen s autorem, ale také jeho dílem setkat i „většinové“ publikum, pro které je běžně tzv. veřejné umění vytvářeno.

Sraz bude ve 14.00 před budovou Muzea umění Olomouc.

Další částí společného programu bude interaktivní workshop, který se uskuteční v neděli 12. září mezi 14:00 a 17:00 hodinou na nádvoří Konviktu (Univerzitní ulice). Jeho cílem bude ukázat vidícím, jak obtížné je pohybovat se v neznámém terénu, jak ho lze vnímat jinak než zrakem a navodí tak na chvíli autentické  momenty, které zažívají každodenně osoby se zrakovým postižením.

Workshop povede Veronika Dohnalová,  která je sama od narození nevidomá. Pravě ona se všem účastníkům dílny bude věnovat i individuálně.

Na akci se není potřeba hlásit předem. Vše je nastaveno tak, aby se dostalo na každého.

V průběhu tří hodin se v malých skupinkách zájemci po zhruba půlhodině prostřídají.

FB událost:

https://fb.me/e/16pQxPw9i

https://fb.me/e/6FkjdCogM

 

Tomáš Helísek

Klíčová slova: