Vady řeči se mohou zbavit i dospělí

04.02.2014 17:04

Ráčkování, šišlání, koktání a další potíže s mluvením trápí nejen děti, ale i dospělé. Na návštěvu logopeda a nápravu však není nikdy pozdě.  

Žvatlání a první zkomolená slovíčka batolátek nám obvykle vyloudí na tváři úsměv. Jenže čím je dítě starší, tím méně nám vady řeči připadají roztomilé. V dospělém věku pak takové problémy mohou člověku přinést nejednu komplikaci. Lidé se za svůj hendikep stydí a komplikuje jim to jak soukromý, tak i profesní život. Odborníci z oboru logopedie však umějí v mnoha případech doslova zázraky. Chce to jen trochu dobré vůle a trpělivosti.  

Příčiny potíží

Ptáte se, kdo nebo co za problémy s řečí může? Podle odborníků se příčiny obvykle dělí na to, o jakou vadu řeči vlastně jde. Rozdělujeme totiž poruchy řeči funkční a organické. Za funkčními poruchami stojí zpravidla porucha funkce mluvního aparátu, např. zkrácená podjazyková uzdička, špatně vyvinutá čelist apod. Mezi tento typ potíží řadíme například známý rotacismus (ráčkování). Organické poruchy bývají závažnější. V jejich případě bývá příčinou například nedostatečně rozvinuté centrum řeči vzhledem k věku klienta, neurologické potíže, porucha motoriky apod. Sem řadí logopedi například koktavost. Odstranit tento typ potíží je sice složitější, ale v mnoha případech se to podaří.

Nevěšte hlavu

Dost možná patříte k lidem, kteří mají potíže s řečí, ale rezignovali jste a naučili se s tím žít. Přitom máte pomoc na dosah ruky. Vady řeči jsou totiž docela dobře léčitelné i v dospělém věku. Podle statistik míří do ordinací logopedů stále více dospělých, kteří by svoji výslovnost rádi upravili. Nejčastěji jde o třicátníky, u nichž bývají problémy pozůstatkem vad z dětství. Mezi další klienty se řadí i mladí lidé po úrazech na motorce či lyžích, jež často trápí právě následné vady řeči. Péči klinických logopedů vyhledávají také lidé po mozkové mrtvici, kteří se učí opět komunikovat.

Cesta k nápravě

Pokud máte potomka, který navštěvoval logopeda, nebo s ním máte svoji osobní zkušenost, asi víte, že se výslovnost cvičí na nejrůznějších dětských říkankách. Ty vás však dnes odborník pravděpodobně učit nebude. Metody u dospělých pacientů jsou sice podobné, ale přece jen upravené podle věku. Základem práce je nácvik správné výslovnosti, ale materiály bývají odlišně zpracovány. Říkanky a dětské obrázky v nich zcela určitě nenajdete. V současné době je už běžnou praxí, že odborníci stále více využívají moderní komunikační techniky. V ordinaci tedy nechybí například počítače, které odpovídají práci s dospělou klientelou. Více informací hledejte na stránkách www. klinickalogopedie.cz *

Co když je příčinou vážná nemoc? Takové případy bývají sice složitější, ale ne beznadějné. Problémy s řečí vznikají například po cévní mozkové příhodě, jako symptom u neurologických nemocí, jako je například Parkinsonova nemoc, demence a další. Potíže se objevují také jako následek úrazu. S těžkými vadami řeči vám pomůže vedle lékaře foniatra pouze

klinický logoped, který má na tyto postupy odpovídající doplňkové vzdělání. Jedná se o dané metody, neboť je podstupujeme komplexně s týmem lékařů, rehabilitačních pracovníků a klinickým psychologem. Jedná se mnohdy o dlouhou cestu, která díky usilovné péči a podpoře rodiny bývá úspěšná.

Nejčastější diagnózy * Poruchy artikulace (výslovnosti) - Snad nejznámější je špatná výslovnost hlásky r (ráčkování neboli rotacizmus) a hlásky ř (rotacizmus bohemicus). Tyto poruchy lze poměrně dobře odstranit. * Afázie - může vzniknout následkem poškození mozku či v důsledku jiné choroby. Projevuje se ztrátou schopnosti hovořit, pacient nechápe význam slov, která slyší, obtížně tvoří slova a věty, když chce vyjádřit myšlenku. Vzniká často po úrazech či jako důsledek neurologických onemocnění. * Breptavost - projevuje se rychlým tempem řeči, která se stává nesrozumitelnou. Člověk redukuje při mluvení hláskové skupiny, takže vznikají zkomoleniny. Řeč provází také změny v pohybech, které bývají krátké a zbrklé. * Huhňavost - jde o nesprávnou nosovou výslovnost. Mohou ji způsobit zvětšení nosohltanové mandle či obyčejná rýma. * Palatolalie - jedná se o vývojovou vadu, která vzniká jako důsledek rozštěpu patra. Její léčba je velmi náročná. * Koktavost - projevuje se četným opakováním jednotlivých slabik slova, třesem či škubáním ve tváři a na krku, prodlužováním hlásek či protahováním pomlk. Je to jedna z nejobtížnějších poruch řeči. Mívá velmi negativní dopady na psychiku postiženého a její léčba vyžaduje profesionální vedení a značnou trpělivost.

Foto: Nácvik "správného mluvení" se neobejde bez malého zrcátka. Jak s takovou pomůckou pracovat, vám poradí logoped. V trénování buďte poctiví a trpěliví, uvidíte, že se výsledky brzy dostaví.
Foto: Odborník Katky PaeDr. Ilona Kejklíčková, klinický logoped, Klinika LOGO, Brno
foto: Profimedia.cz (1) a archiv uvedených firem

O autorovi: Text: Zuzana Heralová; foto: Profimedia.cz (1) a archiv uvedených firem

Klíčová slova: