V Praze přibyla dvě místa přátelská k handicapovaným

04.02.2014 16:25

Počet přátelských míst rozšířilo Národní technické muzeum a Clarion Congress Hotel Prague. Certifikát uděluje Český červený kříž místům, která jsou vhodná pro handicapované.

PRAHA Pět hvězdiček, tedy plný počet, a s nimi i titul Přátelské místo získalo za uplynulý rok pět míst v Česku. Hned dvě z nich jsou z Prahy - před rokem po rekonstrukci otevřené Národní technické muzeum a Clarion Congress Hotel Prague. Připojily se tak k Botanické zahradě, Hotelu Forrest a Úřadu Městské části Praha 2.
"Jde v podstatě o kurz slušného chování a první pomoci. Ve škole se děti bohužel neučí, jak převést nevidomého, ani jak mluvit na neslyšícího," říká autor myšlenky a manažer projektu Pavel Wiener. Z jeho nápadu se v září 2009 stala nová norma Českého červeného kříže. "Není to tedy školení, které by si jen tak někdo vymyslel. Je to norma, což znamená, že prošla náročnou oponenturou," podotýká Wiener.
Získat certifikát Přátelského místa není jednoduché. "Dostanou ho jen organizace, v nichž absolvují školení všichni zaměstnanci, kteří přicházejí do přímého styku s klienty," popisuje Wiener.
Během dvou dnů se zaměstnanci dozvědí, jak se správně chovat k lidem s různým druhem zdravotního či tělesného postižení. A to i prakticky. "Hned na začátku jsme dostali škrabošky a bílé hole, odvedli nás před muzeum a my se museli sami dostat zpět," vzpomíná mluvčí Národního technického muzea Olga Šámalová. Tím ale "hraní" skončilo.
"Postupně jsme prošli expozice a vybírali exponáty, na které si mohou nevidomí sáhnout. I když s rukavicemi," říká Šámalová.

Problém muzeí? Jsou plná bariér

Muzeum má zatím za sebou i dvě návštěvy neslyšících dětí. "Udělali jsme jim ve spolupráci s tlumočníky znakového jazyka program šitý na míru," uvádí Šámalová příklad toho, že si muzeum pět hvězdiček zaslouží.
Národní technické muzeum má štěstí, že je po celkové rekonstrukci a až na dva horní ochozy dopravní haly je bezbariérové. "Většina muzeí sídlí v historických budovách, ve kterých je pohyb zdravotně postižných problematický," uvádí předsedkyně pražské krajské sekce Asociace muzeí a galerií Zuzana Strnadová, která je zároveň ředitelkou Muzea hlavního města Prahy.
I "její" muzeum čeká celková rekonstrukce, která se však stále odsouvá. "Naše hlavní budova má jen jedno bezbariérové podlaží. Při rekonstrukci se to asi bude řešit výtahem. Ale uvažujeme o tom, že to zatím vyřešíme plošinami," říká Strnadová, která by ráda, aby se kurzu zúčastnili i zaměstnanci Muzea hlavního města Prahy.
V současné době se kromě muzeí a hotelů plánují do projektu zapojit i všechna pracoviště úřadu práce. "Chceme, aby to bylo součástí povinného školení," uvedl náměstek generálního ředitele úřadu práce Martin Žárský.

FAKTA Přátelská místa

Národní technické muzeum Clarion Congress Hotel Prague Botanická zahrada Hotel Forrest Úřad Městské části Praha 2

Foto:

Mutace - Mladá fronta DNES - Praha

Klíčová slova: