V Karlíně se otvírá stylový second-hand

Pět vozíčkářů, špatně uplatnitelných na trhu práce, zde získá praxi, pracovní návyky a zkušenosti na pozici prodejců.

Koncept prodejny navazuje již na fungující Hvězdný bazar v Jungmannově ulici na Praze 1. Oblečení do prodeje darují významné osobnosti, ale i běžní zákazníci.

Česká asociace paraplegiků – CZEPA provozuje již sedmým rokem charitativní second-hand Hvězdný bazar, který slouží jako tréninkové pracoviště pro vozíčkáře po poranění míchy. Projektem prošlo 25 klientů, kteří následně většinou našli uplatnění na otevřeném trhu práce.

Dne 25. 5. 2020 oficiálně CZEPA otevírá novou pobočku Hvězdného bazaru v pražském Karlíně. V obou Hvězdných bazarech najdete stylové oblečení, které k prodeji darují celebrity, influenceři i zákazníci, ale také vlastní unikátní produkty s designem navrženým známými výtvarníky a pečlivě vybíraný sortiment lokálních výrobců. Hvězdný bazar sází na hodnoty jako udržitelnost, začlenění, komunita či soudržnost.

“Motto projektu je Znovu v pohybu”. Vyjadřuje dvě roviny udržitelnosti. Tím, že dáváme kvalitnímu oblečení druhou šanci, reflektujeme ekologické hledisko. A nabídnutím pracovní příležitost vozíčkářům, kteří již nedoufali, že by do práce mohli někdy nastoupit, se podílíme na jejich integraci”, říká Alena Jančíková, ředitelka CZEPA, která je sama vozíčkářkou.

“Projekt Hvězdný Bazar je unikátní svým sociálním přesahem. To, že se jedná o tréninkové pracoviště pro lidi, kteří se mnohdy nešťastnou náhodou ocitli na invalidním vozíku, je zřejmé již při pohledu na nové logo a vlastně celý brand Hvězdného Bazaru. Tuto skutečnost bylo nutné zohlednit také v interiéru. Propojení dvou výškových úrovní prostoru jsme vyřešili pomocí vyrovnávací rampy, která je vzhledem ke své délce rozčleněná a zakomponovaná do prodejních pódií. Tento systém plošin a ramp se stal dominantou celého interiéru. Přesah Hvězdného Bazaru vidím v tom, že zde nejde pouze o zisk, ale i o vytvoření a podpoření komunity lidí, kteří rádi pomáhají druhým, mají rádi kvalitní design a oblečení, podporují slowfashion a celkově myšlenku udržitelnosti. Proto jsme v prodejně vytvořili dvě příjemná zákoutí s posezením, kde si zákazníci mohou odpočinout, dát si s prodejci kávu, nebo dokonce sklenku lokálního vína a u toho si příjemně popovídat,” uvedl architekt Martin Židek. 

Dle průzkumu, který u příležitosti otevření Hvězdného bazaru Česká asociace paraplegiků – CZEPA provedla, shání práci více než polovina vozíčkářů, kteří ji nyní nemají. Nemohou ale najít vhodné zaměstnání vzhledem ke svému handicapu. 40 % nepracujících respondentů se setkalo s tím, že místo nabízené jako bezbariérové v reálu potřebám vozíčkáře nevyhovovalo.  82 % všech respondentů si myslí, že stát dost nepodporuje zaměstnávání zdravotně handicapovaných.

Zaměstnanost vozíčkářů je pro Českou asociaci paraplegiků – CZEPA zásadním tématem. Asociace se věnuje nejen připomínkování legislativy, ale především v ní současné době nachází uplatnění 20 osob na vozíku.  

Tereza Meravá

Klíčová slova: 

Přidat komentář

Plain text

  • Nejsou povoleny HTML značky.
  • Webové a e-mailové adresy jsou automaticky převedeny na odkazy.
  • Řádky a odstavce se zalomí automaticky.