Už zítra rozzáří ulice českých a moravských měst Světlušky

10.09.2012 14:59

K Anetě Langerové se připojí i herci Pavel Nový, Bára Hrzánová, Tereza Voříšková a další známé osobnosti, celorepubliková sbírka pomůže nevidomým.

11. září a 12. září se uskuteční celorepublikový sbírkový den v ZÁŘÍ Světlušky ZÁŘÍ, který již podesáté pořádá Nadační fond Českého rozhlasu. Po celé dva dny se lidé ve všech koutech České republiky budou potkávat s 6000 dobrovolníky v kostýmu broučka, od kterých si mohou koupit originální Světluščí tykadla, píšťalku a náramek svítící ve tmě, a tím přispět na pomoc nevidomým dětem a dospělým. Ceny letošních sbírkových předmětů jsou: píšťalka 40 Kč, náramek 50 Kč, tykadla 70 Kč
 
„Ke Světlušce jsme se dostaly náhodou přes naši bývalou střední školu. I přesto, že dnes již obě pracujeme, tak jsme zůstaly Světlušce věrné a společně s ní svítíme v ulicích Prahy již šestým rokem. Máme radost, že si tykadla bude moci letos obléci každý, kdo podpoří nevidomé,“ říkají Lenka a Lenka, nejúspěšnější Světluščí dobrovolnice.
 
Společně s dobrovolníky a patronkou Anetou Langerovou podpoří Světlušku také 13 známých osobností. Potkat je můžete již od desíti ráno do sedmi večer ve stánku Světlušky na Andělu a v okolí OC Nový Smíchov v Praze.
 
„Oba se do ulic se Světluškou moc těšíme, jednak nám tykadla vysloveně sluší, druhak rádi našim spoluobčanům pomáháme otvírat jejich peněženky a tím trochu žehlit jejich karmu,“ zaznělo od Báry Hrzánové a Radka Holuba, od kterých si lidé budou moci koupit sbírkový předmět od 14 do 15:30 hodin na Andělu.
 
Jaké přátele Světlušky a v kolik hodin potkáte 11. 9. na Andělu:
 
10:00 - 11:00    Aneta Langerová
10:30 - 11:30    Martina Kociánová, Roman Zach
12:00 - 13:00    Zora Jandová, Richard Nedvěd
12:30 - 14:30    Lucie Výborná
13:00 – 15:00   Pavel Nový
14:00 – 15:30  Bára Hrzánová a Radek Holub
15:00 – 16:00   Petr Vágner
15:30 – 16:30   Tereza Voříšková
15:30 – 17:00  Klára Jandová
16:00 – 17:30  Martin Kavan – „pošťák Ondra“
18:00 – 19:00   Jana Stryková, Ondřej Nováček
 
 
 
V rámci sbírkového dne je připravena i řada doprovodných akcí. Např. v Jihomoravském kraji připravilo Občanské sdružení Babičáci z Babic u Rosic na 14. září speciální stanoviště, která mají lidem přiblížit svět nevidomých. Děti i dospělí si budou moci vyzkoušet např. chůzi s bílou holí, čtení Braillova písma a další kompenzační pomůcky. Večer se pak bude tančit zumba potmě.
 
Se Světluškou se potkáte také v Brně, kde je od 9. do 12. září přistaven speciální zatemněný autobus s Kavárnou POTMĚ. Vypít si šálek vyhlášené černočerné kávy můžete po čtyři dny od 11 do 20 hodin (12. 9. otevřeno do 18 hodin) mezi Galerií Vaňkovka a Triniti Office Center.
 
 
Výtěžek z prodeje sbírkových předmětů je určen do sbírky Světluška na přímou pomoc nevidomým dětem a dospělým. Dárci mohou Světlušku podpořit kdykoliv v průběhu roku odesláním dárcovské SMS na číslo 87 777 ve tvaru DMS SVETLUSKA (1 DMS = 30 Kč, Světluška obdrží 27 Kč), nebo ve tvaru DMS ROK SVETLUSKA (pravidelná měsíční podpora Světlušky ve výši jedné DMS po dobu jednoho roku). Sbírkové konto Světlušky „deset devítek" 99999 99999/0100 je rovněž otevřené po celý rok.
 
Dlouhodobým generálním partnerem projektu Světluška je finanční skupina AXA, která již sedmým rokem přispívá pravidelně na jeho realizaci.
Hlavním partnerem projektu Světluška je Herbadent. „Partnerství Herbadentu a Světlušky trvá již čtvrtým rokem. Malé české poctivé firmě pomáhá se zviditelnit, ale hlavně pomáhá prostřednictvím poctivých lidí ve Světlušce těm, kteří to potřebují. My všichni v Herbadentu jsme na toto partnerství hrdi,“ uvedl Pavel Zavadil, jednatel společnosti.
 
 
Poděkování partnerům sbírky Světluška:
 
Světluška děkuje svému generálnímu partnerovi finanční skupině AXA, která již sedmým rokem přispívá pravidelně na její realizaci. Velký dík patří hlavnímu partnerovi projektu Světluška - společnosti Herbadent, která ji podporuje již čtvrtým rokem.
 
Sbírka by se ani v tomto roce také nemohla uskutečnit bez pomoci partnerů, kteří poskytují Světlušce zdarma nebo za symbolické částky své služby nebo produkty. Společnost Model Obaly již desátým rokem vyrábí originální kostýmy – papírová křídla a lucerničky, podle kterých se poznají světluščí dobrovolníci. Společnosti DPD desátým rokem distribuuje několik tun sbírkových předmětů do škol v celé ČR, společnost G4S má pak na starosti bezpečný svoz pokladniček a počítání výtěžku. Poděkování dále patří společnosti SVS, které pro Světlušku zdarma zajistily veškeré tiskové materiály a dalším partnerům, bez jejichž pomoci bychom se při organizaci sbírky neobešli: Quehenberger logistics, Antonín Hrad, Magistrát hlavního měta Prahy, Boss Timer, Copy General, Ford, Grantis, Juta, Ters, Mediapoint, Pebal, Ray Film, Van Gillern a Eltodo. Děkujeme.
 
Nadační fond Českého rozhlasu také děkuje hlavnímu mediálnímu partnerovi Českému rozhlasu.
 
Klíčová slova: