Už žádná amputace. Nemocné nohy v Praze vyléčí elektřinou

04.02.2014 16:57

Praha – Bolest a strach, že přijde o nohy. Tak vypadal život šedesátileté pacientky, které nedokrevnost končetin změnila život v peklo. Dnes ale může dělat to, co každý jiný – jako první v Česku totiž podstoupila v pražské Nemocnici Na Homolce léčbu neurostimulací, která jí nohy zachránila.

"Její cévy byly velmi špatně průchodné kvůli aterosklerotickým plátům usazeným na stěnách. Končetiny se jí proto velice špatně prokrvovaly, trpěla velkými bolestmi. Do prstů na nohou jí neproudila téměř žádná krev a hrozila jejich amputace. Žádná léčba už nepřipadala v úvahu – poslední možností byla neurostimulace, " vysvětluje cévní chirurg Libor Dvořáček, který zákrok prováděl společně s anesteziologem Liborem Dolečkem.
Jak léčba probíhá? Elektrickými pulsy se stimulují míšní nervy v bederní části páteře. Lékaři proto zavedou elektrodu do páteřního kanálu v oblasti beder. Pak vytvoří podkožní tunel, jímž protáhnou vodič spojující elektrodu a neurostimulátor, který generuje elektrické impulzy. Tento přístroj zašijí nemocnému pod kůži. Pacient pak dostane malý ruční programátor, jímž přístroj zapíná a vypíná, případně mění původně nastavenou intenzitu a frekvenci impulzů. Stimulátor funguje zhruba šest let, poté se dá vyměnit. "Než pacientovi voperujeme natrvalo celý systém, jehož nejdražší částí je generátor pulzů, nemocného vždy podrobíme několikadennímu testování. Nejdříve mu zavedeme pouze elektrodu a pomocí zevního generátoru zkoušíme, jak impulzy na jeho organismus působí. Když se ukáže, že má léčba očekávaný efekt, dostane nemocný neurostimulátor natrvalo, " popisuje postup Libor Doleček.
Elektrostimulace se dá použít při léčbě těžce postižených pacientů, jimž už žádná jiná léčba nepomáhá. Nemocní trpí velkými bolestmi a v krajním případě mohou části nohou odumírat. K záchraně života je pak nutná amputace. Elektrické pulzy zmírní bolest a zároveň se díky nim roztahují drobné cévy v končetinách, takže se lépe prokrví.
"Nemocnice Na Homolce začala používat elektrostimulaci pro léčbu tohoto onemocnění – ischemické choroby dolních končetin – jako první v ČR. Zatím s ní má dobré výsledky a bude ji dále rozvíjet, " říká primář Oddělení cévní chirurgie Homolky Petr Štádler.
Nemocnice se metodou neurostimulace zabývá již od roku 1998. Lékaři provádějí hlubokou mozkovou stimulaci pacientům, které trápí třes, křeče či Parkinsonova choroba. Stimulací bloudivého nervu léčí projevy epilepsie, míšní stimulací léčí bolesti zad a bolesti při srdečním onemocnění angina pectoris.

Foto:

Klíčová slova: