Unikátní projekt Dotek světla přináší radost do rodin s dětmi s postižením

22.02.2012 9:59

Dotek světla je charitativní projekt nezvyklého zaměření. Nabízí zdarma focení v profesionální kvalitě předčasně narozeným dětem ve věku do jednoho roku a dětem hendikepovaným do 15 let. S projektem spolupracuje více než 50 fotografek ze všech krajů ČR a má již zastoupení i na Slovensku.

Nabídka obnáší vyhotovení 5 fotografií 13 x 18 cm a nosiče s 15 profesionálně upravenými fotografiemi na CD/DVD. Focení je možné provést v exteriérech, v ateliéru (pokud jím fotografka disponuje), ale i doma nebo ve zdravotnickém zařízení (se souhlasem lékařského personálu). Fotografie jsou poté, společně s příběhem, zveřejněny na stránkách http://doteksvetla.blogspot.com/, kde se dozvíte i víc o tom, jak vše probíhá.

Za rok působení je na stránkách uveřejněno už více než 40 příběhů. A neustále přibývají další a další.

"Rádi bychom pomocí fotek udělali radost a potěšili rodiče, kteří to vůbec nemají jednoduché. Sdílením příběhů chceme pomoci rodičům v podobné situaci, rodičům, kteří se těžkou diagnózu právě dozvěděli. Poskytnout jim ne lékařské, ale lidské hledisko – pohled, jak se s takovým onemocněním žije. Můžeme zprostředkovat kontakt rodičům dětí s podobným postižením. A hlavně, toužíme potěšit, „pohladit“. Ukázat, že nám nejsou lhostejní. Ani oni, ani jejich děti, ani jejich osudy. Budeme rádi, když se na nás obrátíte," říká iniciátorka projektu Lucka Hovorková. 

Focení zdarma nabízejí fotografky dětem předčasně narozeným (střední, těžká a extrémně těžká nedonošenost - do 33. těhotenského týdne) do prvních narozenin a dětem s handicapem do patnácti let.

Při každém focení je možné se s fotografkou domluvit i na nějakém dalším doplňkovém focení. Před focením je potřeba sepsat zákonným zástupcem dětí (někým z rodičů) souhlas s prezentací fotografií a příběhu na webových stránkách projektu. 

Zájemci o fotografování najdou kontaktní formulář na stránkách Doteku světla, projekt má i svoji prezentaci na Facebooku.

A zde jsou ukázky prací obětavých fotografek:

Adélka – 4 roky, onemocnění z okruhu kongenitálních tyčinkových myopatií

Emil  – 14 let, DMO spastickodyskinetický syndrom 

Lukášek – 5 let, DMO-spastická dipareza, epilepsie, hyperkyfosa páteře, nerovnoměrný psychologický vývoj, rysy autismu, Aspergrův syndrom

Adélka – 6 let, epilepsie, centrální hypotonický syndrom, DMO 

Nelinka – 4 roky, SMA II. typu

Klíčová slova: