Tři ženy a čtyři muži prožijí svůj Rok jinak 2013 díky Nadaci Vodafone

25.10.2012 22:06

Pátý ročník grantového programu Rok jinak Nadace Vodafone, který propojuje ziskovou a neziskovou sféru, zná své vítěze. Všech sedm vybraných odborníků z komerční sféry stráví období od ledna do prosince 2013 prací pro neziskový projekt dle své volby, přičemž Nadace Vodafone jim uhradí mzdu, na kterou jsou zvyklí z komerčního sektoru. Program dlouhodobě přenáší cenné znalosti a zkušenosti z komerční do neziskové sféry. Tisková mluvčí Tesco Stores ČR tak bude pomáhat zviditelnit nadační Fond Otakara Motejla, šéfredaktor časopisu o architektuře bude organizovat mezinárodní festival zaměřený na zlepšení života ve městě.

„Jsme hrdí, že můžeme představit další odvážné profesionály, kteří se rozhodli přenést svoje know-how z byznysu do neziskového sektoru, což je hlavní myšlenkou programu Rok jinak,“ říká Ondřej Zapletal, ředitel Nadace Vodafone, a dodává: „Oceňuji, že se letos mezi přihlášenými i vítěznými projekty objevila řada sociálních podniků, které jsou důležitou odpovědí na otázku udržitelnosti neziskových projektů a pro které je přenos know-how z komerční sféry obzvlášť relevantní.“
                 
Vítězové pátého ročníku Rok jinak a jejich projekty:
 
Eva Karasová – Nadace Open Society Fund (OSF)
Eva Karasová působila jako tisková mluvční Tesco Stores ČR. Pro svůj Rok jinak si vybrala nadaci OSF, v níž bude pracovat na komunikační a fundraisingové strategii Fondu Otakara Motejla, který přispívá k vytváření transparentního a nekorupčního prostředí a rozvoji právního státu v ČR.
 
Osamu Okamura – občanské sdružení reSITE
Osamu Okamura působil jako šéfredaktor architektonického časopisu a chce své zkušenosti zúročit při organizaci nového ročníku mezinárodního festivalu reSITE zaměřeného na zlepšení života ve městě.
 
Pavla Stine – o.s. Náruč
Pavla Stine bude příští rok spolupracovat s občanským sdružením Náruč, které provozuje trénikovou kavárnu Modrý domeček pro osoby s mentálním postižením.  Pavla by ráda v prostorách nad kavárnou rozjela výrobu čerstvých těstovin a restauraci. Využije své bohaté zkušenosti z působení v USA, kde pracovala jako kuchařka a manažerka péče o zákazníky v Chicagu.
 
Markéta SirotkováAsistence o.s.
Markéta Sirotková se zabývala vedením PR a CSR projektů ve společnosti Santé Network. Příští rok stráví spoluprací s občanským sdružením Asistence, v němž se bude snažit  zvýšit počet klientů, kteří získají a udrží si kvalifikované pracovní místo. Ráda by také zlepšovala nabídky kvalifikovaných pracovních pozic pro osoby s těžkým kombinovaným zdravotním postižením.
 
David Kalika – Portus Praha, sociální podnik Dobroty s příběhem
David Kalika je grafik, animátor a kreativec, který chce společně s občanským sdružením Portus Praha umožnit lidem žít samostatný a plnohodnotný život. Cílem jeho projektu je zaměstnat postižené a znevýhodněné lidi v sociálním podniku vyrábějícícm výrobky zvané Dobroty s příběhem, které jsou pak distribuovány do pražských kaváren a restaurací a prodávány na farmářských trzích.
 
 
Michal Dolejš – nezisková organizace Green Doors
Michal Dolejš přichází do vegetariánské tréninkové restaurace Mlsná kavka z pozice marketingového specialisty Vodafonu. Jeho úkolem zde bude zajistit rozvoj restaurace tak, aby poskytovala kvalitní služby jak strávníkům, tak klientům s duševním onemocněním, kteří zde procházejí pracovní rehabilitací.
 
Tomáš Kandel - Junák
Tomáš Kandel přichází do Junáka z pozice metodika komunikačního centra České pojišťovny. Svými zkušenostmi by chtěl pomoci více zviditelnit  skautské ekologické školicí centrum Kaprálův mlýn. Programy ekologické výchovy pro školy z celé ČR by si měly pomoci zajistit centru ekonomickou samostatnost.
 
Jeden z vítězů, Tomáš Kandel, postoupil z finálové dvanáctky díky hlasování veřejnosti na Facebooku a na stránkách www.rokjinak.cz. O dalších vítězích rozhodla odborná porota, v níž vedle ředitele Nadace Vodafone, Ondřeje Zapletala, šéfa komunikace, Miroslava Čepického, ředitele oddělení společenské odpovědnosti Vodafonu, Přemysla Filipa, zasedal také novinář, ambasador letošního ročníku Roku jinak a bývalý grantista, Jan Rybář.
 
Programu Rok jinak se dosud zúčastnilo 53 profesionálů, kteří své zkušenosti uplatnili v neziskových organizacích zaměřujících se na všechna témata od ekologie až po sociální problematiku.
 
Nadace Vodafone nabízí šanci uplatnit své know-how v neziskovém sektoru a využít své zkušenosti při práci pro dobrou věc i těm, kteří z různých důvodů nemohou nebo nechtějí přerušit své profesní kariéry na celý rok. Přihlásit se mohou do grantového programu kRok jinak na kratší úvazky v délce od jednoho do tří měsíců. Více informací najdou na www.rokjinak.cz
 
 
Klíčová slova: