Trénuje a vychovává nadějnou sportovkyni na invalidním vozíku

04.02.2014 17:04

Vsetín – "Každý rodič, který se stará o zdravotně postižené dítě, je tak trochu trenér," říká Dalibor Sekyra. Je mu osmatřicet let a pochází z Krhové. V listopadu založil ve Vsetíně klub aplikovaných sportů pro zdravotně postižené. Nyní zde působí jako trenér. K trénování se dostal přes svoji jedenáctiletou dceru Adélku, která je od narození na invalidním vozíku. "Ona sporty miluje. Ze začátku je sledovala pouze v televizi, pak jsme začali jezdit i na hokejové zápasy do Vsetína," prozrazuje Dalibor Sekyra.

Aktivně se jim začali věnovat až od roku 2011. První osobní zkušenost se sporty pro zdravotně postižené získali na akci pořádané vsetínským klubem Auxilium.  
"Jmenovalo se to myslím Den trochu jinak. Předváděli tam bocciu a další sporty. Na akci byli pozvaní také čeští paralympionici, jako například Eva Kacanu," vzpomíná osmatřicetiletý Dalibor.
Rozhodli se to také vyzkoušet a začali s Adélkou trénovat bocciu. "Dostali jsme sadu míčků, které budou používány na paralympiádě v Riu za tři roky. První turnaj jsme absolvovali před rokem a půl. Adélka dokonce už stihla reprezentovat Českou republiku na mistrovství světa, kde získala sedmé místo," prozrazuje trenér a hrdý tatínek.
Boccia je jedním z paralympijských sportů a je podobná hře pétanque. Sportovci se snaží hodit kožené míčky co nejblíže cíli. "Podle stupně postižení jsou účastníci rozdělení do kategorií. Závodit mohou i osoby s nejtěžším druhem postižení. Asistent jim pouze podá míček a oni pak pomocí speciální trubičky zamíří a hodí," vysvětluje Sekyra.
Důležité je ale být potichu. "Pokud spolu mluvíte, můžete do­ stat žlutou i červenou kartu. Jinak omeze­ ní žádné není. Ani na věk či pohlaví," upozorňuje trenér.
S Adélkou zkoušeli také hod kuželkou. "Nejprve jí to tolik nešlo, ale už brzy se vytrénovala. V této disciplíně už dvakrát překonala český rekord," říká Dalibor Sekyra.
Protože je nejbližší klub pro zdravotně postižené ve Zlíně, rozhodl se založit ve Vsetíně nový klub pro místní.
"Nemáme žádnou registraci. Kdo přijde, hraje. Trénujeme každou středu od šestnácti do sedmnácti hodin v bezbariérové tělocvičně Střední odborné školy Josefa Sousedíka v Horním městě ve Vsetíně. Zaměřujeme se hlavně na bocciu, ale také curling, sálové sporty, lyžování a cyklistiku," láká případné zájemce osmatřicetiletý Krhovan. Už 9. února si navíc zájemci vyzkouší pod vedením instruktorů Katedry aplikovaných pohybových sportů Univerzity Palackého v Olomouci lyžování na monoski, biski i jízdu na saních.
"Začínáme ve čtrnáct hodin ve skiareálu Troják. V sedmnáct hodin je pak naplánované posezení," zakončuje povídání Dalibor Sekyra.

Foto:

Klíčová slova: