Transakční analýza v sociální práci

Aneb Raději ne, děkuji, mám svůj cash-flow pod kontrolou - zní podtitul článku v právě vyšlém čísle časopisu Sociální služby.

Jak píše v únorovém článku Transakční analýza v sociální práci aneb Raději ne, děkuji, mám svůj cash-flow pod kontrolou Markéta Skálová, v rámci pomáhajících profesí se můžeme potkat s obavou, že transakční analýza je psychoterapeutická technika, tudíž něco, na co běžný smrtelník v podobě sociálního pracovníka ani nemůže pomýšlet. O tom, jak daleko je tato myšlenka od pravdy, se dočtete v prvním dílu seriálu o transakční analýze v sociální práci.

Syndrom vyhoření je v dnešní době pojem, jenž se skloňuje ve všech pádech. Už jste ale slyšeli o únavě ze soucitu? Na rozdíl od syndromu vyhoření, který se vztahuje k libovolnému pracovnímu prostředí, únava ze soucitu se týká výhradně pomáhajících profesí. Popisuje se jako daň za péči o druhého člověka, který fyzicky nebo psychicky strádá. O tom, jak vlastně únava ze soucitu vzniká, jaké má příznaky a jak jí lze předejít píše lektor, poradce a terapeut Martin Pešek. 

„Rozumná politika, včetně té sociální, nemůže nikdy spočívat jen v řešení následků předchozích chybných rozhodnutí, nedotažených zákonů nebo zlehčovaných problémů,“ říká Olga Richterová, místopředsedkyně Výboru pro sociální politiku, členka Výboru zdravotního a Stálé komise pro rodinu, rovné příležitosti a národnostní menšiny. A právě Olga Richterová nám poskytla moc milý rozhovor, který v únorovém čísle najdete.

Obsahem nového čísla časopisu je i spousta dalších článků a zajímavostí ze světa sociálních služeb a my z redakce přejeme příjemné čtení.

Veronika Hotová

Klíčová slova: