Tichý svět spolupracuje s Portálem chcipomoct.cz

Tichý svět – chráněná pracoviště, o. p. s. začal spolupracovat s Portálem chcipomoct.cz na postupném překladu některých informací a videí do znakového jazyka tak, aby byly srozumitelné i neslyšícím uživatelům. Partnerství vzniklo na základě požadavků a zájmu o služby ze strany osob se sluchovým postižením.

Portál chcipomoct.cz, který spravuje nezisková organizace Akademické centrum studentských aktivit (www.acsa.cz), zaznamenává, třídí a propojuje dobrovolníky s žádostmi o pomoc. V mnoha případech také hledá nové možnosti řešení požadavků, neboť jen samotné propojení nestačí.

Portál je v provozu již od samého začátku krizového stavu. Posléze projevili zájem o služby portálu i neslyšící, a velmi rychle se podařilo domluvit spolupráci ACSA s organizací Tichý svět - chráněná pracoviště, o. p. s., která postupně začala překládat vybrané informace a videa do znakového jazyka.

„Osoby se sluchovým postižením se pravidelně setkávají s tím, že informacím kolem sebe nerozumí. Využívají totiž ke komunikaci znakový jazyk, který má jinou gramatiku i pravidla. Čeština je pro ně vlastně cizím jazykem,“ říká ředitel Tichého světa – chráněných pracovišť, o. p. s. Leoš Mačák.

Pokud se sluchově postižení klienti chtějí spojit s operátory nebo dobrovolníky na portálu chcipomoct.cz nebo potřebují jakoukoliv jinou telefonní komunikaci, je pro ně k dispozici Tichá linka. Tato služba umožňuje neslyšícím nonstop a zdarma komunikovat se slyšícími bez bariér.

Reportáž, která o navázané spolupráci proběhla na ČT v regionech.

Barbora Voráčová

Klíčová slova: 

Přidat komentář

Plain text

  • Nejsou povoleny HTML značky.
  • Webové a e-mailové adresy jsou automaticky převedeny na odkazy.
  • Řádky a odstavce se zalomí automaticky.