Světový den zraku je příležitostí připomenout si ty, kdo trpí zrakovým postižením

Na zítřek připadá Světový den zraku, kterým si připomínáme důležitost tohoto smyslu i ty z nás, kdo trpí zrakovým postižením. A přesně o týden později, tedy 15. října, slavíme Mezinárodní den bílé hole na počest základní, ale neodmyslitelné pomůcky, která zrakově postiženým pomáhá již po generace. Posledně jmenovaný významný den se slaví od šedesátých let, tedy doby, kdy si lidé jen stěží dokázali představit dnešní asistenční technologie jaké představuje například nositelný přístroj OrCam MyEye. Zařízení o velikosti lidského prstu nejenže přečte tištěný a digitální text na jakémkoliv povrchu, ale také poznává obličeje, bankovky a barvy či na základě čárových kódů výrobky v obchodě.

Jako přední inovátor na poli osobní asistenční technologie založené na umělé inteligenci se společnost OrCam Technologies soustavně zasazuje za zvyšování povědomí široké veřejnosti o životě zrakově postižených a výzvách, kterým čelí.

K tomuto účelu se společnost OrCam Technologies spojila s globální fotbalovou hvězdou Lionelem Messim, který sestavil OrCam Dream Team složený z inspirativních lidí se zrakovým postižením pocházejících ze všech koutů světa. Fotbalista jim předal či teprve předá přístroj OrCam MyEye, který nedávno obdržel také český člen Messiho týmu snů Ondřej Gottlieb, hráč fotbalu pro nevidomé za mužstvo Avoy MU Brno.

„Oba mezinárodní dny nám připomínají, že v naší zemi žije kolem sedmdesáti tisíc těžce zrakově postižených,“ vysvětluje Jan Cejthamr, zástupce společnosti OrCam Technologies na českém trhu.

„Tito lidé potřebují naši podporu, a to v různých ohledech. Ale především je naší povinností zajistit dostupnost dnešních vysoce pokročilých asistenčních pomůcek všem, kdo je potřebují.“

Průkopnické zařízení s umělou inteligenci o velikosti prstu OrCam MyEye je lehké, bezdrátové a kompaktní. Diskrétně předčítá tištěné a elektronické texty z jakéhokoli povrchu v reálném čase. Tedy noviny, knihy, obrazovky počítačů a telefonů, jídelní lístky, etikety na obalech nebo nápisy v ulicích. Mezi další funkce OrCam MyEye patří rozpoznávání obličejů, výrobků v supermarketu, barev a bankovek. 

Zařízení o váze 22,5 gramu je magneticky uchyceno na obroučkách brýlí a je výsledkem práce předních odborníků v oblasti počítačového vidění a strojového učení. Cílem bylo vytvořit co nejintuitivnější ovládání, které by mohli snadno používat lidé se zrakovým postižením.

Přístroj je jedinou nositelnou asistenční pomůckou svého druhu, ovládá se přirozenými gesty rukou nebo natočením hlavy nositele. Díky tomu má uživatel obě ruce volné, nepotřebuje chytrý telefon ani Wi-fi připojení. Zvukový přenos tak probíhá v reálném čase a současně jsou ochráněny osobní údaje.  

Se zařízením OrCam MyEye se mohou seznámit diváci, kteří si pustí živé vysílání z konference INSPO 2020 online, která se uskuteční v pondělí 12. října od 16:30 do 18:30. Bude ji možné sledovat zdarma, bez nutnosti registrace, na www.inspo.cz a www.nadacevodafone.cz a facebookových profilech Nadace Vodafone a INSPO. 

Vedle Jana Cejthamra nevidomý Tomáš Kadlec, který předvede, k čemu všemu OrCam MyEye využívá. 

Sylva Sulaimanová

 

Klíčová slova: