Světový den sklerodermie 2019

Boehringer Ingelheim zlepšuje informovanost o plicní fibróze u pacientů se systémovou sklerodermií.

Systémová sklerodermie je vzácné onemocnění charakterizované zbytněním a zjizvením pojivové tkáně v organismu, které postihuje přibližně 2,5 milionu pacientů na celém světě.1,2,3 V České republice je přibližně 1.500 pacientů se systémovou sklerodermií. Onemocnění může vést ke zjizvení kůže, plic, srdce a ledvin, které je vysilující a může se stát i život ohrožujícím.

Společnost Boehringer Ingelheim u příležitosti Světového dne systémové sklerodermie zlepšuje informovanost o plicní fibróze, která představuje nejčastější komplikaci systémové sklerodermie a hlavní příčinu úmrtí pacientů s tímto onemocněním.

Plicní fibróza neboli intersticiální plicní onemocnění je jedním ze dvou hlavních způsobů, kterým se může systémová sklerodermie projevovat v plicích. Zjizvením dochází k tuhnutí tkáně a k postižení drobných plicních sklípků, ve kterých dochází k okysličování krve. Plíce tak nemohou správně fungovat. 

K příznakům plicní fibrózy patří dušnost při námaze nebo chůzi do kopce a do schodů nebo přetrvávající suchý dráždivý kašel.

Zásadním bodem v léčbě systémové sklerodermie je sledování onemocnění a veškerých souvisejících komplikací. Při kontrolách lze zjistit veškeré časné projevy a případnou progresi onemocnění.

Příznaky systémové sklerodermie se navíc mohou postupně měnit. Pravidelné lékařské kontroly jsou proto důležité.

Vzhledem k podstatnému vlivu na kvalitu života se systémová sklerodermie může stát pro pacienty - nejčastěji ženy ve věku 25 až 55 let - obrovskou zátěží. 

V současnosti se systémová sklerodermie nedá vyléčit, lze ale použít celou řadu léků na různé příznaky vyvolané systémovou sklerodermií, a tím co nejvíce omezit její dopad.

Společnost Boehringer Ingelheim se zavázala trvale zlepšovat život pacientům se závažnými onemocněními, zejména pacientům se vzácnými onemocněními, na které dosud neexistuje léčba.

Další údaje o systémové sklerodermii jsou dostupné na stránkách More than Scleroderma.

Andrej Bosanac

Klíčová slova: 

Přidat komentář

Plain text

  • Nejsou povoleny HTML značky.
  • Webové a e-mailové adresy jsou automaticky převedeny na odkazy.
  • Řádky a odstavce se zalomí automaticky.