Světluška v únoru spustí druhou sérii Podcastu POTMĚ. Noční běhy přesouvá na podzim

Ačkoli v jiném pořadí, plánuje Světluška, projekt Nadačního fondu Českého rozhlasu, v letošním roce realizovat všechny tradiční aktivity. Až do léta se z důvodu pokračujících protiepidemických opatření bude věnovat zejména aktivitám v online prostředí, které odstartují počátkem února novým koncept Podcastu POTMĚ: Naostro, po němž bude následovat několik speciálních vysílání Kavárny POTMĚ: online.

Tu posléze vystřídá v červnu standardní Kavárna POTMĚ, která zakotví v Praze a o letních prázdninách také v Plzni. Šňůru desátého ročníku Nočních běhů potmě spustí Světluška na podzim ve všech šesti městech.

V letošním roce také Světluška prohloubí spolupráci se společností Kaufland, která se oficiálně stane generálním partnerem. Nově se plánuje také intenzivněji zaměřit na oslovování lidí, kteří doposud o pomoci Světlušky nevěděli, nebo ji zatím nevyužili.

Momentálně Světluška svítí zejména v online prostředí, dárci ji mohou nepřetržitě podporovat nákupem dárkových předmětů na webu www.svetluska.eshop.net, či jednorázovými a trvalými příspěvky na portálu darujme.cz/svetluska.

První letošní aktivitu odstartuje Světluška online začátkem února, kdy představí druhou sérii Podcastu POTMĚ: Naostro. Posluchači si tentokrát, jak již název napovídá, užijí témata na dřeň a bez obalu, v premiérovém díle s psychoterapeutkou a sexuoložkou Hanou Fifkovou.

Během jara začne Světluška také s ochutnávkou charakteristického kavárenského zážitku potmě. Hosté si budou moci konverzaci se zrakově postiženými kavárníky a jejich hosty z řad známých osobností několikrát vychutnat nejprve virtuálně, stejně jako v loňském roce například s Terezou Kostkovou nebo Daliborem Gondíkem.

V červnu se online zážitek transformuje zpět do klasické podoby a pevná Kavárna POTMĚ zakotví v Praze a po letech se vrátí také do Plzně.

Přes léto rozběhá Světluška nejmenší. Virtuální běhy plánuje uspořádat pro děti na příměstských a letních táborech.  

I letos rozsvítí v září dobrovolníci s tykadly ulice Česka. U těch si budou moci zakoupit kolemjdoucí i starší evergreeny, na které s oblibou vzpomínají zejména dlouhodobí dárci.

Na Sbírkové dny následně naváže původně jarní projekt, a sice Noční běhy, které Světluška letos z bezpečnostních důvodů přesouvá na podzim. Kulatý desátý ročník odstartuje dle zvyku v Plzni (16. 9.), Brně (23. 9.), Praze (30. 9.), Ostravě (6. 10.), Olomouci (7. 10.) a zakončí v Jihlavě (13. 10.).

Díky podzimnímu konání plánují pořadatelé za příznivých podmínek šňůru běhu rozšířit také o premiérové noční běžkování. Beze změn zůstane benefiční koncert Světlo pro Světlušku, vysílaný každoročně na ČT1 a ČRo Radiožurnál v přímém přenosu, který v říjnu kulturně proloží sportovně zaměřený podzim. 

Vánoční čas, stejně jako předchozí dva roky, bude náležet vánoční sbírce pro Světlušku, kterou pořádá řetězec prodejen Kaufland. S tím Světluška letos umocní spolupráci, Kaufland se totiž v roce 2021 stane oficiálně jejím generálním partnerem.

Pro žadatele z řad organizací i jednotlivců je i letos otevřen v rámci veřejné sbírky Světluška Fond Kaufland a mimořádně je navíc vyhlášen také podpůrný program Organizace v nouzi. Další formy podpory těžce zrakově postižených představí Světluška ve spolupráci s Kauflandem v průběhu roku. 

Více informací najdete na webu Světlušky a facebookových stránkách.

Karolina Žampachová

Klíčová slova: