Svaz pacientů ČR a NRZP ČR doporučují bojkot léků, které nejsou hrazeny ze zdravotního pojištění

03.07.2012 23:36

Až do 30. června 2012 měli pacienti možnost dostat i volně prodejné léky na recept, tedy s úhradou od své zdravotní pojišťovny. Od 1. července pojišťovny přestaly hradit více než 150 léků. Jsou mezi nimi léky na bolest, alergie a kožní problémy .Nadále však existuje právo pacienta na plně hrazený lék. Jak ho uplatnit, to radí Národní rada osob se zdravotním postižením ČR.

Vážení přátelé, 

pan ministr L. Heger na nás zase vymyslel další pohromu. V příloze Vám posílám seznam léčivých přípravků, u kterých se dnem 30. 6. 2012 ruší úhrada ze zdravotního pojištění. To znamená, že pokud někdo z Vás užívá lék, který je v tomto seznamu, tak již nemusíte jít k lékaři, aby Vám jej předepsal, protože na  tyto léky pojišťovna již nepřispívá a můžete si je koupit v lékárně za plnou cenu. Zbytečně byste platili 30korunový poplatek za návštěvu lékaře. 

Protože pro některé z Vás to může být velmi zatěžující, doporučuji, abyste postupovali tímto způsobem. Pokud Vám byl dosud předepisován lék z přiloženého seznamu, požádejte Vašeho lékaře, aby Vám předepsal jiný lék, který obsahuje stejnou léčivou látku jako má lék, který Vám dosud lékař předepisoval. Podle zákona č. 48/1997 Sb., o veřejném zdravotním pojištění musí být v každé skupině léků jeden lék, který má stoprocentní doplatek z veřejného zdravotního pojištění, tudíž je pro klienta zdarma. 

Včera jsem Vám poslal prohlášení Svazu pacientů ČR, které proti tomuto bezprecedentnímu kroku ministra Hegera již protestovalo. Tímto byste se měli vyhnout zbytečným platbám. Pokud Vám Váš lékař řekne, že takový lék není, tak je potřeba, abyste nám to nahlásili a budeme se snažit tuto věc nějakým způsobem řešit. Ministr Heger svými neustálými kroky více a více zatěžuje občany ČR dalšími a dalšími platbami. Je potřeba, abychom se začali účinně bránit.

Pokud neseženete svůj náhradní lék bez doplatku, pište ministrovi L. Hegerovi, Palackého nám. 4, 128 02 Praha 2 a žádejte nápravu tohoto stavu. Naše Ústava zcela jasně garantuje právo na bezplatnou léčbu na základě veřejného zdravotního pojištění. Pan ministr Ústavu zcela obchází. Současná výše spoluúčasti pacientů velmi vážným způsobem ohrožuje dostupnost zdravotní péče pro nízkopříjmové skupiny občanů a pro lidi, kteří jsou odkázáni pouze na starobní či invalidní důchod. 

Prosím Vás, nenechte si to líbit a svými dopisy a e-maily protestujte proti tomuto kroku. 

Přeji Vám všechno dobré. 

 

Bc. Václav Krása
předseda NRZP ČR

 

Zdroj: NRZP ČR

Klíčová slova: