Svaz neslyšících a Česká pošta zpřístupňují služby nedoslýchavým a seniorům. Díky komunikátorům

Pilotní projekt komunikátorů pro nedoslýchavé a ohluchlé na pobočkách České pošty měl mezi lidmi se sluchovým handicapem velký úspěch. Deset krabiček, které zesilují hlas pracovníků za přepážkou, proto na České poště zůstává. Novinkou je, že ode dneška najdou komunikátory lidé po celé České republice.

Do konce minulého roku využívali komunikátory pouze Pražané. Ode dneška je mohou využít lidé na vybraných 10 místech v celé České republice.

„Lidé se sluchovým handicapem jsou – co se týče služeb – dlouhodobě přehlíženou skupinou. Úřady či firmy už umí pomáhat nevidomým i vozíčkářům, ale nedoslýchaví či neslyšící jsou dlouhodobě opomíjenou skupinou. Proto jsme rádi, že jsme společně s Českou poštou udělali krok kupředu. Je ale potřeba, aby se komunikátory rozšířily i na další místa, protože tyto šikovné krabičky pomáhají nejen lidem se sluchovým postižením, ale také seniorům,“ vysvětluje Šárka Prokopiusová, prezidentka Svazu neslyšících a nedoslýchavých osob v ČR.

Jak komunikátor funguje? Jedná se o krabičku, která je na vybraných pobočkách České pošty. Lidé se sluchovým handicapem si na svém sluchadle přepnou na systém indukční smyčky. Díky tomu pak s pomocí komunikátoru slyší mnohem lépe hlas pracovníka na přepážce, který mluví do mikrofonu. Nedoslýchavé tedy neruší okolní zvuky, hluk se zcela eliminuje.

Komunikátor pomáhá ale i seniorům, kteří již hůře slyší, ale sluchadlo nemají. V tomto případě krabička slouží jako prostý zesilovač zvuku. Po zmáčknutí je hlas pracovníka za přepážkou hlasitější.

Česká pošta již v rámci pilotního projektu minulý rok zjistila, že se díky komunikátorům zkvalitnila nejen komunikace mezi pracovníky za přepážkou a nedoslýchavými klienty a seniory, ale došlo také ke zkrácení doby obsluhy.

„Naším cílem je neustále zkvalitňovat služby, a to nejen u přepážek. Mezi naše klienty samozřejmě patří i lidé s handicapem. Zavedení komunikátorů pro nedoslýchavé na největších a nejvytíženějších poštách napříč republikou je proto jednou z cest, kterou bezesporu vítám. Odezva od nedoslýchavých klientů na komunikátory je pozitivní a v rámci společenské odpovědnosti proto plánujeme pokračovat v odbourávání bariér na poštách,“ říká Roman Knap, generální ředitel České pošty.

Na vlastní kůži si komunikátor vyzkoušela i Iveta Melichar z Brněnského spolku neslyšících.

„Je skvělé, že už komunikátory nejsou jen v Praze, ale po celé republice. V Brně ho máme na poště na hlavním nádraží a nepochybuji o tom, že zde najde velké uplatnění. Nejen mezi našimi členy spolku, ale i seniory. A je symbolické, že se komunikátor dostal právě i k nám do Brna. Právě před sto lety vznikl v Brně první spolek neslyšících, takže umístění komunikátoru vnímáme od České pošty jako milý dárek pro lidi se sluchovým handicapem.“

 

Seznam pošt, kde najdete komunikátory:

Praha 1, Jindřišská 909/14, 110 00 Praha 1 - Nové Město

Praha 82, Burešova 1663/3, 182 00 Praha 82 - Kobylisy

Praha 28, Karlovo náměstí 2097/10, 128 00, Praha 2

Ostrava 2, Wattova 1046/19, 70200, Ostrava

Brno 2, Nádražní 118/7, 602 00, Brno - Město

Domažlice 1, Msgre. B. Staška 71, 344 01, Domažlice

Plzeň 1, Solní 260, 301 00, Plzeň - Město

Hradec Králové 2, Zamenhofova 915/2, 500 02, Hradec Králové

Most 1, Moskevská 5, 434 01, Most

Olomouc 10, Foerstrova 717/21, 770 10, Olomouc

 

Veronika Cézová

Klíčová slova: