Sporty pro handicapované

04.02.2014 16:25

Na letošních červnových Hrách Evropského paralympijského výboru pro mládež v Brně se představily i netradiční sportovní aktivity - nové disciplíny racerunning a jachting pro handicapované.

Na jednom z nejmodernějších tuzemských atletických stadionů v areálu Pod Palackého vrchem v Brně představili zástupci Evropského paralympijského výboru tzv. racerunning, tedy jakýsi běh na kole, a na Brněnské přehradě se konaly soutěže plachetnic s úpravou pro handicapované.
Racerunning je určen primárně lidem po dětské mozkové obrně (DMO) a konstrukce trojkolek bez šlapadel je řešena tak, že pomáhá handicapovaným držet horní polovinu těla, což jim umožňuje odrážet se nohama, přestože jinak v běžném životě nejsou samostatné chůze bez opory takřka schopni.
Racerunning si údajně mohou zkusit i lidé odkázaní na invalidní vozík a zkušení jezdci dosahují rychlosti až 12 kilometrů v hodině. Podobně jako při běžeckých disciplínách i "racerunneři" mají při soutěžích za úkol co nejrychleji urazit danou trasu, např. 100 nebo 400 metrů. Pravidelné procvičení dolních končetin může dokonce u některých handicapů i oddálit zdravotní komplikace, s nimiž se lidé s postižením dolních končetin mnohdy potýkají.

Sportovní aktivity při DMO Podle MUDr. Michaely Sosíkové, Ph. D., z Kliniky tělovýchovného lékařství a rehabilitace LF MU a FN u sv. Anny je u nás stále základní metodou léčby dětské mozkové obrny rehabilitace hybné poruchy a musí být indikována dětským neurologem co nejdříve po vyslovení podezření na riziko rozvoje DMO.
Součástí komplexního rehabilitačního programu u dětí s DMO jsou kromě fyzioterapie i ostatní metody, jako je ergoterapie, logopedická léčba, sociální rehabilitace a jiné a pozitivní efekty v rámci léčebného programu přináší i hippoterapie.
Pokud jde o sportovní činnosti, musí být podle doktorky Sosíkové přizpůsobeny míře a typu postižení a jsou součástí celkového rehabilitačního programu. "Osoba zdravotně postižená může pak provádět sport rekreačně nebo i organizovaně jako soutěžní. Sport je chápán jako významný integrační činitel. Sportovní aktivity pacientů s DMO ovšem musejí vycházet z aktuálního zdravotního stavu," říká ke sportování lidí po dětské mozkové obrně Michaela Sosíková.

Na lodi jako na koni

Další novinkou, která měla letos v na Hrách Evropského paralymNové pijského výboru pro mládež premiéru, byl jachting pro handicapované. Dvě upravené lodě mají velmi snadné ovládání, takže je může řídit i hůře pohyblivý člověk. Protože lodě mají kýl, nemohou se na rozdíl od nejčastěji používaných typů jachet převrátit. Podle odborníků může mít jachting ve výsledku pro handicapované podobné účinky jako například hippoterapie.
Hry Evropského paralympijského výboru pro mládež se letos konaly 20.-24. června. Celkem se do Brna sjelo na čtyři sta účastníků ze 14 zemí. Soutěžící bojovali o medaile například v atletických disciplinách, ve stolním tenise, ve hře boccia či v plavání.

Foto: Tino Kratochvil

Klíčová slova: