Speciální seznamka chce najít lásku nevidomým

Obecně mají lidé s nějakou formu hendikepu ztížené podmínky na to, najít si partnera. Nyní se jim otevírá nová možnost. Portál Tvojelaska.cz umožňuje seznámit se lidem s hendikepem a tedy i lidem s poruchou zraku. Podle Kristýny Mertlové se jedná o jedinou takovou seznamku v České republice. 

Podle dostupných údajů je v České republice více než 100 tisíc lidí, kteří mají nějakou formu zrakového postižení. Pro ně je podle Mertlové, majitelky seznamky Tvoje láska, těžší seznámit se s partnerem, i když seznamování patří k běžným aspektům života. 

Seznamka Tvoje láska slibuje partnera díky speciálním algoritmům

„Nevidomí se samozřejmě také chtějí seznamovat, mít partnera a milostný život. Bohužel jejich možnosti jsou omezené. Z našich zkušeností lidé se zrakovým postižením logicky využívají při seznamování ve větší míře ostatní smysly. Někteří z našich klientů se při seznamování spoléhají třeba právě na čich a jak jim protějšek voní nebo na to, jak jim zní hlas toho druhého,“ říká Kristýna Mertlová ze seznamky Tvoje láska a Date2K. 

Podle Jakuba Mertla, spolumajitele seznamky, se tomuto typu klientů nevěnují ani největší světové online seznamky. Podle něj neumožňují načtení speciálním softwarem pro zrakově handicapované. 

“Na našem portálu TvojeLaska.cz jsme si těchto technických limitů velmi dobře vědomi a intenzivně na změně pracujeme. Zcela transparentně přiznáváme, že aktuálně hledáme ideálně nějakého „investora“ nebo podporovatele, který má s touto oblastí zkušenosti a pomohl by nám s realizací tak, abychom se mohli stát světovou jedničkou v seznamování lidí se zrakovým postižením,” vysvětluje Mertl. 

Jak dále Mertl uvádí, tak jejich portál má vztahové kouče a administrátory, kteří klientovi pomohou vyplnit jeho profil, nahrát vhodnou fotografii a další komunikaci s protějškem již klient zvládá díky technickému nastavení úplně sám.

Konkrétně portál Tvoje láska přistupuje vždy ke svým klientům individuálně. 

“Například nedávno jsme pomáhali jedné z našich klientek předat email na jiného uživatele, který ji svým profilem zaujal a nyní si už spolu píší a klientka čte zprávy prostřednictvím čtecího programu. Jindy zase naše koučka pomáhá s výběrem a nahráním vhodných fotografií na profil,” popisuje konkrétní případ Mertlová.

Podle odborníků ve společnosti někdy panují předsudky, že nevidomý člověk musí randit pouze s člověkem se stejným typem postižení. Opak je ale pravdou.

 „Je pravda, že se to někdy může zdát jednodušší, ale existuje mnoho párů, kde je jeden z partnerů bez postižení. To chceme zprostředkovat i my v rámci našeho projektu Tvoje láska, která se postupně změnila v seznamku nejen pro lidi s hendikepem,“ popisuje Mertlová. 

Jak se tedy seznámit? 

Besedy, večírky, seznamky patří mezi místa, kde se mohou cíleně lidé s poruchou zraku seznámit a najít partnera. Některé z organizací pořádají další typy akcí, aby měli lidé se zrakovým postižením možnost s někým navázat kontakt. Také se klasické inzeráty objevují na internetu.

„Samozřejmě se nevidomý člověk může seznámit i běžným způsobem, třeba v kavárně nebo na večírku. Pravidlo je vždy stejné - věřit si, nebát se a zkusit to,“ uzavírá Mertlová. 

Klára Malá

Klíčová slova: