Soutěž o Nejpřístupnější město Evropy se blíží do finále

27.11.2012 0:31

V prosinci tohoto roku proběhne finále mezinárodní soutěže o nejpřístupnější město Evropy. Do soutěže se přihlásilo 99 měst z 20 evropských zemí. Porota složená z odborníků na bezbariérovost a zástupců Evropské komise, Evropského fóra zdravotně postižených a Age Platform Europe vybrala sedm kandidátů na získání titulu Nejpřístupnější město Evropy 2013 ( Award Access City), za ČR nominovaná města Chomutov a Pardubice se mezi ně nedostala.

Vybraná města jsou (v abecedním pořadí): Berlin (Německo), Bilbao (Španělsko), Gdyně (Polsko), Nantes (FR), Pamplona (Španělsko), Stockholm (Švédsko), Tallaght (Irsko). Slavnostní vyhlášení se bude konat 3. prosince 2012 v Bruselu během konference věnované Evropskému dni osob se zdravotním postižením.

Access City Award je iniciativa Evropské komise ve spolupráci s Evropským fórem zdravotně postižených. Cílem této akce je představit a ocenit města s více než 50 000 obyvateli, která věnují významné úsilí zlepšení přístupnosti v městském prostředí pro osoby se zdravotním postižením a seniory. V souladu s Úmluvou OSN o právech osob se zdravotním postižením je přístupnost jedním z hlavních pilířů Strategie EU pro zdravotně postižené občany na období 2010 - 2020 ( European Union’s Disability Strategy). Cílem tohoto programu je vytvoření bezbariérové Evropy pro všechny.

Klíčová slova: