Šokující výsledek prvního českého testu vozíků pro lidi s handicapem

29.06.2012 16:37

Popisuje jej ve svém prázdninovém dvojčísle časopis Můžeš.

Redakce Můžeš nakoupila tři vozíky, na něž žádají handicapovaní konta BARIÉRY o příspěvek nejčastěji, a přidala k nim bezkonkurenčně nejlevnější vozík (zhruba za pětinovou cenu), který lze koupit v zahraničí. Všechny čtyři vozíky pak testovali jednak sami vozíčkáři, ale především akreditované státní zkušebny. Výsledek je šokující, neboť nejenže nejdražší vozík nebyl nakonec nejtrvanlivější, ale nejlevnější vozík skončil v únavové zkoušce druhý!

Test, který pomůže lidem s handicapem orientovat se na trhu, je nezávislý. Redakce vozíky anonymně nakoupila a zkoušky pak platila z prostředků získaných z grantu.

Dalším tématem časopisu je architektura pro lidi s postižením. Známý architekt Ladislav Lábus v rozhovoru pro Můžeš mimo jiné říká, že neviditelná ruka trhu může stvořit také velmi viditelnou špatnou architekturu, velmi viditelnou neprofesionalitu tvůrců, investorů i úřadů. A zdůrazňuje, že starší nebo postižený člověk nemusí přece pro všechno cestovat přes půl města, nemusí se cítit opuštěný, když je fyzicky sám, a nemusí se bát, že se nedovolá pomoci.

Redaktor Radek Musílek popisuje i své osobní zkušenosti s tím, že si chce nechat postavit bezbariérový dům.

Před letní paralympiádou představujeme ty její české účastníky, kteří pojedou do Londýna bojovat o medaile. V rozhovoru pro Můžeš pak Věra Čáslavská tvrdí, že vozíčkáři dávají svým způsobem sílu i zdravým sportovcům. Říká mimo jiné, že vozíčkáři jsou vesměs se životem, který jim to neusnadnil, srovnaní, a to je sakra dobrá věc!

Můžeš představuje i projekt SENSEN Senzační senioři, který odstartoval na stránkách www.sensen.cz.

Populární herec Jan Tříska žije v USA a pravidelně se vrací do Prahy. Ve svém zamyšlení srovnává život v Česku a za oceánem a tvrdí, že podle jeho názoru je Amerika velice slušná země.

V reportáži o bezbariérovém kempování v Česku srovnává autor možnost internetového vyhledávání kempů pro vozíčkáře s vlastními zkušenostmi. A vychází najevo, že na internetu nejsou vždy pravdivé informace.

Můžeš přináší i tipy na letní kulturní akce, na něž se problémů dostanou lidé s postižením bez něj, a mapuje i historické památky, které se staly bezbariérovými.

Motoristický novinář Petr Buček radí, jak se lze naučit bezpečně jezdit. Doporučuje absolvovat školu smyků.

Fotograf a novinář Ondřej Neff komentuje snímky, které čtenáři posílají na stránky www.muzes.cz, a ty nejlepší tradičně otiskujeme.

Klíčová slova: