„Snadné“ výdělky pro důvěřivé

08.03.2012 21:00

Pardubice - V době krize není snadné najít si dobré zaměstnání. Na trhu práce se objevují nabídky na wellness poradce nebo pracovníky wellness studií. Inzeráty nabízejí práci s lidmi, o které budete individuálně pečovat, slibují nadprůměrné výdělky a profesní růst. Když se dostavíte na pracovní pohovor, může přijít zklamání. Místo pracovníka wellness studia byste se měli stát prodejcem produktů společnosti Herbalife. Své o tom vědí sociální pracovníci střediska Výměník, jedné z poboček Péče o duševní zdraví (PDZ). Podporují lidi se zdravotním handicapem v návratu na běžný trh práce.

„Jeden z našich zaměstnanců, říkejme mu Petr, přišel vyjednat rozvázání pracovního poměru v chráněné dílně, kde pracoval jako uklízeč kanceláří.“ Vypráví sociální pracovnice Výměníku Eva Kotyková. „Petr nám řekl, že má rozjednanou práci ve wellness studiu, kde by natíral masky na obličeje a zároveň si povídal s klientkami studia. To bychom mu přáli, je společenský a rád komunikuje, to mu ranní úklid kanceláří nenabízí.“ Další informace o zaměstnání v pracovnících vzbudil hlubší zájem. „Jakmile nám Petr řekl, že si musí zakoupit výrobky v hodnotě 3 000 Kč, uvědomili jsme si, co se může stát.“
 
Prodejci těchto výrobků uspořádají meeting, na kterém vychvalují produkty Herbalife a popisují pozitivní změny, které jim přinesly do života. Především upozorňují na vysoké příjmy. A tomu se těžko odolává. „Na meetingu se nedozvíte, že k výkonu nabízené profese je zapotřebí značná dávka asertivity. Činnost je vykonávaná jako živnost, což znamená, že jste zodpovědní za platbu svých pojištění a daně.“ Vypráví svá zjištění pracovnice PDZ Kotyková a pokračuje: „Naši klienti jsou velmi důvěřiví, ale praktiky takových firem uvádí do omylu i mnohé „zdravé lidi“. Petr se nákupem výrobků mohl dostat do vážných finančních problémů. Pokus o nadprůměrný výdělek a tlak na výkon bude vyžadovat vysoké pracovní nasazení. To by mohlo u naších klientů vést ke zhoršení zdravotního stavu.“ 
 
Sociální pracovníci Péče o duševní zdraví se shodují na tom, že je třeba držet se několika pravidel při hledání zaměstnání. Hledat si o firmě informace na internetu, pozeptat se známých. Požádat o konkrétní odpovědi na dotazy, pro jakou firmu budu pracovat, v jakém pracovně právním vztahu, jaká bude moje náplň práce. Poslouchat svůj vnitřní hlas, pokud cítíte, že jste do něčeho nuceni, máte pochybnosti a nedostáváte odpovědi na své dotazy, je lepší se takovému „zaměstnání“ vyhnout.
 
Péče o duševní zdraví
Více než 16 let se zabýváme pomocí lidem s duševním onemocněním a jejich rodinám. Sociální služby poskytujeme na Pardubicku, Královéhradecku, Chrudimsku, Jičínsku, Rychnovsku a Orlickoústecku. Organizujeme akreditované vzdělávací kurzy nejen pro pracovníky v pomáhajících profesích. Pořádáme osvětové a kulturní akce na podporu společenského povědomí o životě lidí s duševním onemocněním.
 

Klíčová slova: