sKarty - co s nimi dál?

04.02.2014 17:04

Daniela PÍSAŘOVICOVÁ, moderátorka:
Pojďme k dalšímu resortu. Ministerstvo práce a sociálních věcí a ony velmi často mediálně zmiňované sKarty. Co s nimi bude? Budou opravdu dvě?  

Petr GAZDÍK, předseda poslaneckého klubu strany, předseda STAN /TOP 09/: 
Přiznám se, že to je problém, o kterém toho vím velmi málo. V současné době zasedá Poslanecká sněmovna. My tam máme 180 bodů programu. A toto je věc, kterou znám pouze z médií. Já si upřímně řečeno nedovedu představit, že by byly dvě. Já jsem od začátku zastával stanovisko, že sKarta má být jedna. A má být dobrovolná. Jsem člověk, který je z malé obce, a vím, že dnešní generace starších lidí, pro ně je, pro ně je platební karta něco cizího, co nepřijímají lehce. Někteří z nich ano, někteří z nich to rádi dobrovolně přijmout. Ale nutit někomu, kdo to nechce, sKartu, jsem nikdy nepovažoval za vhodné. Naopak dnešní generace padesátníků, šedesátníků už používá platební kartu jako velmi přirozený prostředek. A proto si myslím, že kdyby sKarta byla dobrovolná, a k tomu ministerstvo, doufám, směřuje, a kdyby ti lidé začali používat a objevoval její výhody přirozeně, tak z hlediska budoucnosti je to velmi dobrý prostředek. Velmi dobrý sluha. Nicméně dělat z toho, z té sKarty těm lidem pána, teď že ji musí mít, považuji za špatné.

Daniela PÍSAŘOVICOVÁ, moderátorka:
Nezdá se vám, že jsou sKarty vlastně obrovskou chybou, protože už se ozval Úřad pro ochranu osobních údajů. sKartu shledali jako problematickou, senátoři také si stěžují na sKartu u Ústavního soudu. Chtějí ji úplně zrušit. ODS také nešetří kritikou, protože například úřady práce vůbec nemají čtečky a údaje o příjemcích dávek si nemůžou přečíst. Tak k čemu je vlastně vůbec sKarta, i když bude dobrovolná?

Petr GAZDÍK, předseda poslaneckého klubu strany, předseda STAN /TOP 09/:
sKarta, pokud bude dobrovolná, tak bude nový prostředek, který ten dominantní rozvoj zažije v budoucnosti. Určitě je to dobrý prostředek k tomu, aby ti lidé ji začali používat k nakupování, aby to, jestli, jestli máte, stejně potřebujete jako každý příjemce sociálních dávek, třeba osoby ZTP, ZTPP tu průkazku měli předtím. Jestli je to ta plastová karta nebo sKarta, je podle mě úplně, úplně jedno. A ten člověk si má vybrat, jak je pro něho nejlepší, jak ji používat.

Daniela PÍSAŘOVICOVÁ, moderátorka:
Ale zrovna osoby se zdravotním postižením tvrdí, že jim stačí elektronické občanské průkazy. Že nepotřebují vlastně sKartu.

Petr GAZDÍK, předseda poslaneckého klubu strany, předseda STAN /TOP 09/:
Víte, já jsem byl nedávno na pracovní cestě, pracovní cestě v rámci hnutí Starostové v Singapuru. A tam mě zaujalo jedno možné využití, využití sKarty. A myslím, že takových využití může být hodně. Tam existují třeba elektronické přechody pro chodce, kdy ten člověk přijde, vytáhne plastovou kartičku podobnou sKartě a s ní prostě, přiloží ji, přiloží ji k přechodu pro chodce. A ten přechod automaticky zpomalí nebo zastaví dopravu a ten člověk bezpečně přejde. To je jedno z možných. A těch využití, podobných využití se bude do budoucna naskýtat víc. Teď jde spíše o to, aby ti lidé si postupně zvykli na to, že něco takového bude existovat. A může to využívat. Já uznávám, že Ministerstvo práce a sociálních věcí sKartu tak, jak byla nařízená a jak se to celé vyvíjelo, a jak se to zejména ze strany levice zhysterizovalo a zpolitizovalo, tak že dnes je to v podstatě nenáviděný prostředek a bude trvat velký čas, než se něco takového uchytí.

Daniela PÍSAŘOVICOVÁ, moderátorka:
Vy tam nevidíte žádné pochybení v souvislosti s nastavením sKarty?

Petr GAZDÍK, předseda poslaneckého klubu strany, předseda STAN /TOP 09/:
Já jsem říkal, že vidím, vidím to pochybení v tom, že od začátku to mělo být dobrovolné. Neměl to nikdo nikomu nutit.

Klíčová slova: