Senioři se o nejnovější technologie živě zajímají aneb netradiční oslava Mezinárodního dne seniorů

Dechovka, chlebíček, sklenička vína. Tak by si asi většina lidí představila oslavu Mezinárodního dne seniorů, který připadá na tento pátek (1.10.). Organizace Právě teď! o.p.s. ale o „svých“ seniorech přemýšlí jinak, ví že jsou jiní, vyrostli na Elvisovi či „Stounech“, cestovali a cestují po světě, umí jazyky a v neposlední řadě se zajímají o moderní technologie. 

Snídaně šampionů zakončená workshopem 3D tisku

Na pátek 1.října dopoledne připravila organizace Právě teď! o.p.s. v Praze, ve spolupráci se společností T-Mobile a jejich Magenta Experience Centre a společností Danone „Snidani šampionů“. 

Jde o společenskou akci pro seniorskou veřejnost, kde se senioři budou moct společně potkat, popovídat si, zamuzicírovat, nechat si poradit, pokud mají jakékoli dotazy ke svým mobilním zařízením, vyzkoušet si trénování paměti pomocí PC programu. Závěr netradiční oslavy obstará workshop 3D tisku, na který, jako jediný bod programu,  bylo třeba se dopředu registrovat. 

„Vlastně nás zájem o možnost vyzkoušet si 3D tisk až tak nepřekvapil. Senioři jsou zvídaví, zajímá je to nejen kvůli nim samotným, ale i třeba kvůli tomu, aby se mohli pochlubit svým vnoučatům a drželi s nimi krok“ uvádí Iveta Luxová, ředitelka organizace a dodává: Jedním z cílů naší organizace je budování pozitivních seniorských vzorů. Každý senior je jedinečný a když k tomu přidává i zájem o cokoli nového a neznámého, je pro nás prostě hrdina, tedy šampión. Proto se dnešní akce jmenuje Snídaně šampionů a je v této souvislost třeba poděkovat i společnosti Danone, která nám poskytla své produkty na tuto akci zdarma.“

Pozvánka na akci: https://pravetedops.cz/2021/09/13/snidane-sampionu/

Nejen 3D tisk

Organizace se dlouhodobě věnuje výuce práce na PC a mobilních telefonech, osvětě v oblasti dezinformací či kybernetické bezpečnosti. Jako jedni z prvních začali v první kovidové vlně vysílat na živo své programy na platformě ZOOM a naučili seniory na této platformě pracovat.

Hana Čepová, expertka na vzdělávání v této oblasti a v oblasti kybernetické bezpečnosti k tomu dodává: „Senioři jsou rok od roku technicky zdatnější a je to logické. Každý další ročník přicházející do důchodového věku už s počítačem či mobilním telefonem trávil čas v práci či soukromí. Co seniorům dělá spíš problém, je orientace ve velkém množství informací, neuvědomují si bezpečnostní rizika. Často například netuší, jak snadné je v dnešní době vytvořit dezinformační web, email či post na sociálních sítích, kde se také už poměrně běžně pohybují a kde bohužel vnímám i jejich určitou radikalizaci. Proto se snažíme se seniory školit, snažíme se jim vysvětlovat, jak tyto věci fungují, jak fungují algoritmy, kde ověřovat informace atp.“

K dnes již oblíbeným on-line programům „na zoomu“ se organizace od října opět vrací. Jejich výhodou je, že je možné se k nim připojit odkudkoli z celé ČR a nejsou vázány, jako ostatní na živo realizované aktivity, na místo konání. Právě teď! o.p.s. některé z programů nahrává na svůj YouTube kanál a senioři se k nim mohou vracet později.

Hana Čepová

 

Klíčová slova: