Samotné trénování mozku nestačí. Pro úspěch je nezbytný (ať se nám to líbí, nebo ne) pravidelný pohyb

V týdnu od 14. března proběhne v celé ČR Národní týden trénování paměti (NTTP), během kterého se veřejnost dozvídá prostřednictvím osvětových přednášek a ukázkových lekcí trénování paměti o možnostech cvičení mozku. Samotné trénování mozku ale nestačí. K tomu, aby mozek dobře fungoval i v pokročilém věku je potřeba přidat pravidelný pohyb. 

Význam pohybu je v současnosti třeba připomínat i proto, že fyzická i mentální kondice nejen seniorů doznaly během covidu zhoršení. Pohyb a obzvláště ten v přírodě, je i skvělým způsobem, jak bojovat se stresem, depresemi, úzkostmi a dalšími psychickými obtížemi.

Pochod pro mozek

Akcí na podporu NTTP se dlouhodobě účastní i pražská nezisková organizace Právě teď! o.p.s., jejíž činnost je zaměřená na aktivní seniory. Různé formy trénování paměti patří k pilířům aktivizačního programu této organizace.

Jak uvádí ředitelka Právě teď! o.p.s. Bc. Iveta Luxová „Pro Právě teď! o.p.s. je trénování paměti jednou z klíčových aktivit, které našim klientům poskytujeme, a proto se do NTTP pravidelně aktivně zapojujeme a to jak přednáškami a ukázkovými lekcemi trénování paměti, tak vlastním příspěvkem, který jsme pro tuto příležitost vytvořili před několika lety. Jde o Pochod pro mozek. Cílem tohoto pochodu je připomenout široké veřejnosti to, na co často zapomínáme, že jak funguje náš mozek, výrazně souvisí s naší fyzickou kondicí a zdravotním stavem. A alfou i omegou úspěchu je POHYB, POHYB, POHYB. A když pohyb, tak proč ne ten nejpřirozenější, nejvhodnější, nejjednodušší a v neposlední řadě i nejlevnější“.

Účastnit se akce lze několika způsoby

V Praze bude v pátek 18.3., od 14 hod. možné se přidat k Pochodu v pražské Stromovce. Před budovou Planetária bude připraven program, který má upozornit na to, že chůze je nejjednodušší a zároveň jeden z nejzdravějších způsobů pohybu. Kromě několika různě dlouhých tras tam na účastníky bude čekat i zajímavý doprovodný program. Účastníci pražského pochodu získají chodecký deník, který vznikl za podpory VZP ČR. 

Mimopražští zájemci o Pochod byli vyzvání k uspořádání lokálních akcí, kdykoli v průběhu celého týdne NTTP. A tak se každý den hlásí další kluby, spolky a organizace, které se k této aktivitě připojí a v průběhu celého týdne uspořádají ve svém okolí vycházku, či výlet během kterého si mohou navíc připomenou možnosti a metody trénování paměti, zahrát si různé hry atd.

Předsedkyně správní rady Právě teď! o.p.s. Ing. Hana Čepová proto již dříve vyzvala seniorské, turistické a další kluby: "Organizujte lokální pochody, které si připravíte a realizujete dle vašich představ. Nápaditosti se meze nekladou. Přizvěte členy komunity v místě svého bydliště. Vítáni jsou všichni od dětí po seniory. Důležité je hlavně vyrazit. Při skupinovém pochodu si v případě zájmu můžete navíc zahrát nějakou hru, zazpívat si, zacvičit si, vytvořit bojový pokřik, živý obraz, slogan, zahrát si bojovku – co vás napadne. Prostě si hrát, protože to má mozek obzvláště rád“. 

Ředitelka Právě teď! o.p.s. Luxová k tomu dodává: „Překvapilo nás, jak moc tato výzva padla na úrodnou půdu a kolik organizací a jednotlivců na příští týden něco chystá. Naše výzva si už žije vlastním životem. Důležité je, že žije a že se v celé ČR chystají zajímavé akce pro všechny generace.“

Věříme, že se z Pochodů pro mozek, pořádaných různě po republice, stane do budoucna tradice připomínající, že správné činnosti mozku pomáhá nejlépe pomáhá pravidelný pohyb.

Pohyb je jednou z nejlepších prevencí proti chronickým onemocněném, která neblaze působí na mozek. Pohyb funguje jako prevence demencíKdyž se hýbeme, lépe nám to myslí, zlepšují se rozhodovací schopnosti, zrychlují se reakce, máme mnohem lepší náladu a ochotu dělat nové věci. 

Patronem akce je Rey Koranteng, moderátor TV NOVA a patron pořádající organizace a aktivních seniorů.

Hana Čepová

pozvánka

Klíčová slova: