Roadshow Dny bez bariér má handicapovaným ukázat možnosti sportování a přilákat nové zájemce

Emilova sportovní, z.s., a Österreichischer Behindertensportverband na podzim vyjíždí na roadshow v příhraničních regionech, kde společnými aktivitami chtějí představit handicapovaným a jejich rodinám možnosti sportovního vyžití a zároveň informovat a zapojit i veřejnost. Na otázky k roadshow Dny bez bariér odpovídal vedoucí projektu Pavel Zbožínek.

Sportovat a zažívat potěšení ze svobodného pohybu je snem mnoha lidí se zdravotním postižením. Sport je příležitostí k radosti, získávání sebevědomí, nabízí možnost uvolnění a rehabilitace, ale je to i způsob, jak se rozvíjet, získávat nové přátele a zážitky. Ne pro každého je ale snadné se ke sportu dostat – speciální sportovní pomůcky jsou nákladné a mnohdy zcela nedostupné a sportovních možností je stále málo.

Na to, že je potřeba situaci v České republice zlepšit a ukázat nové možnosti, má poukázat projekt Dny bez bariér, který je spolufinancovaný z programu Interreg V-A Rakousko-Česká republika. 

Jaké jsou v České republice v současné době možnosti dětí a mládeže se zdravotním postižením, jak se mohou věnovat sportu?

Pokud se chtějí opravdu sportu věnovat, je napůl vyhráno. Nejtěžší totiž je vůbec je ke sportu přivést (v tomto se neliší od většinové populace zdravých). A když se to podaří, nastupuje další nesnáz. Podmínky ke sportování totiž nejsou podle nás bohužel vůbec dostačující a možností je stále málo.

Ideální způsob je samozřejmě najít si sportovní klub, který zájemcům pomůže. Ne vždy je ale takový klub v rozumné vzdálenosti, a navíc pro tělesně postižené je ve většině případů i nedostatečně vybavený a bez odpovídajících finančních prostředků. Některé sportovní pomůcky jsou totiž velmi drahé.

Když zmíníme třeba kolektivní sporty, jako jsou například basketbal nebo ragby pro vozíčkáře, tak zde se jedná o ceny vozíků v řádech desítek až stovek tisíc, což je pro drtivou většinu nedosažitelné. A pak teprve přicházejí běžné výdaje, jako je trenér, pronájem tělocvičny a podobně. 

 

snímek z bruslení

 

Má tomuto pomoci i připravovaná roadshow? 

Přesně to je jejím cílem. Proto ji také koncipujeme v širším pojetí jako třídenní akci, která spojuje jedinečným způsobem edukaci, interakci a zábavu.  V edukační části plánujeme besedy se studenty a konference za účasti zástupců municipality a odborné veřejnosti.

V rámci interakce přivedeme ukázky sportů přímo do center měst, na nich budeme prezentovat místní kluby a organizace a zábavnou formou představovat různé sporty a pohybové aktivity. Chceme do těchto aktivit zapojit i širokou veřejnost, proto pořádáme například i benefiční koncert, kterým ji chceme přilákat. 

 

 

Jak budou plánované besedy a konference vypadat?

Na besedy se studenty chceme přivést paralympioniky, kteří je nechají nahlédnout do světa sportu handicapovaných. Jsou to ve většině případů silné příběhy a jsou zároveň ukázkou síly, vytrvalosti a odhodlání nevzdávat se. Tímto chceme u zdravých studentů vyvolat zájem o zapojení a pomoc, handicapované naopak motivovat. 

Konferencemi pod názvem „Sport pro všechny – opravdu pro všechny?“ chceme prostřednictvím různých témat se zástupci municipalit, škol, sociálních zařízení, organizací a sportovních klubů diskutovat možná řešení ke zlepšení současného stavu. 

 

 

Jakou roli má při roadshow rakouský partner? 

Österreichischer Behindertensportverband chceme hlavně zapojit do sportovní části roadshow. Je to velký rakouský svaz, který má obrovské zkušenosti se sportem zdravotně postižených. Přenáší na nás své zkušenosti ve všech aktivitách projektu Dny bez bariér a roadshow nejsou výjimkou. 

Jak oslovovat a motivovat děti a mládež ke sportu, jaké jsou další možnosti sportu a pohybových aktivit a samozřejmě jejich přímé zapojení a ukázky sportů, které třeba doposud neznáme – to je jen krátký výčet spolupráce s naším rakouským partnerem.  

 

 

Jaké jsou vůbec další aktivity projektu, které zmiňujete? 

Jsou celkem čtyři. První je připravovaná roadshow, kterou jsme mimo jiné v loňském roce absolvovali na rakouské straně hranic. Druhou aktivitou je vybudování sítě půjčoven v příhraničních regionech. Třetí je databáze sportovních klubů, sportovišť a vůbec sportovních možností a její propojení s uvedenými regiony.

A tou poslední jsou Zimní hry. Bohužel tato aktivita je jedinou, která se nám v důsledku pandemie nepodařila zrealizovat. Z projektu měly být financovány dva ročníky, které měly založit tradici Zimních her v jižních Čechách. 

 

 

Zastavme se u zmiňovaných půjčoven. Kde je najdeme?

Půjčoven otevíráme celkem pět. Dvě na rakouské a tři na české straně.  Rakouský partner to má jednodušší v tom, že je zřídil v rámci svých sportovišť. My jsme museli hledat partnery, kteří splní hned několik podmínek, přičemž tou hlavní byla zkušenost se zdravotně postiženými a návštěvnost daných lokalit.

Nejjednodušší to bylo v Jihomoravském kraji, kde jsme doma a půjčovnu jsme zřídili v Centru Kociánka v Brně. Jasná volba to pro nás byla i v Jihočeském kraji, kde jsme díky připravovaným Zimním hrám našli skvělé zázemí ve Ski areálu Lipno a díky projektu Lipno bez bariér jsme našli pro půjčovnu i úžasné partnery. 

Partnera jsme nakonec našli po delším hledání i v Kraji Vysočina. Stala se jím Národní rada osob se zdravotním postižením ČR. Půjčovnu jsme umístili v jejím sídle v Jihlavě a ve Ski areálu Křemešník. 

Jaké vybavení v půjčovnách bude a jak budou fungovat? 

O otevření půjčoven chceme informovat na našich akcích během roadshow, včetně roznosu letáků. Jejich vybavení jsme vybírali tak, aby ho mohlo využít co nejvíce zájemců k rekreačním účelům a aby přitom pokrylo celoroční sezónu.

Typickým zájemcem se stává rodina na výletě, jejíž jeden člen je postižený. Takže kromě handbiku v nich najde například monoski nebo para paddleboard. A díky zasíťování je možností daleko víc. Mladý člověk z Lince se prostřednictvím naší databáze dozví, že je v Brně půjčovna, kde si může půjčit handbike a zjistí také, že se na něm může svést po krásné cyklostezce až na Mušov. Pomůcku si může každý rezervovat prostřednictvím jednoduchého on-line formuláře. 

Roadshow Dny bez bariér proběhne v Jihomoravském kraji ve dnech 7. - 9.9. s venkovní akcí 9.9. na Náměstí Svobody v Brně, v Kraji Vysočina ve dnech 14. - 16.9. s venkovní akcí na Masarykově náměstí v Jihlavě a v Jihočeském kraji ve dnech 28. - 30.9. s venkovní akcí v Marině v Lipně nad Vltavou.

Podrobné informace najdete na dnybezbarier.cz.

 

 

Klíčová slova: