Puntíkový den, aneb nikdo s psoriázou nebo psoriatickou artritidou by neměl zůstat se svými starostmi sám

Spolek Revenium se rozhodl uspořádat u příležitosti Světového dne psoriázy, který v letošním roce připadá na pátek 29. října 2021, už druhý ročník Puntíkového dne. Nově ho podpoří rodina Igráčků s puntíky, která dětem vysvětlí, že lupénka není infekční. 

Druhý ročník happeningu má letos charitativní charakter. Díky spolupráci s firmou EFKO-karton z Nového Veselí vznikla čtyřčlenná rodina Igráčků s puntíky. Ta dětem v září a říjnu ve školách vysvětlí, že lupénka není infekční a jejich kamarádi se liší maximálně právě těmi puntíky na kůži.

„Koupí Igráčků s puntíky v e-shopu Revenia nebo ve školách, lázních a na dalších místech tak mohou všichni podpořit pět rodin dětí s lupénkou či podobným onemocněním, které se vydají na třítýdenní pobyt u moře. Slaná voda totiž psoriatikům velmi pomáhá,“ vysvětluje předsedkyně spolku Revenium Hana Potměšilová.

„Revenium nás před pár měsíci oslovilo s dotazem možnosti výroby limitované edice puntíkových Igráčků a zároveň nás seznámila s celým puntíkovým projektem věnujícím se psoriáze. Ten se nám od začátku moc líbil a rozhodli jsme se jej aktivně podpořit,“ uvádí Miroslav Kotík, majitel firmy EFKO-karton.

Věří, že jejich oblíbená figurka pomůže nejen s osvětou, ale i nasbírat potřebné finance putující na léčbu konkrétních dětí. „Vidím v tom symbolické propojení hračky s pomocí našim nejmenším.“ 

 

Když odlepíš puntík, zůstane člověk

Děti se v online prostoru zapojily do Puntíkového dne již loni. Letos budou mít možnost zjistit o lupénce ještě více. Igráčci s puntíky mají u sebe malé kartičky se základními informacemi o psoriáze a psoriatické artritidě, ale také nálepky s dalšími puntíky.

„Dítě může na figurky puntíky lepit a zase je odlepovat. Lépe si tak představí, že lupénka může být někdy viditelná hodně a jindy zase vůbec, ale také to, že pod puntíky je vždy člověk, stejný jako ono,“ usmívá se organizátorka akce, zdravotní sestra a členka výboru pacientské organizace SPAE Gabriela Doleželová. 

Je přesvědčena, že dítě, které se o lupénce dozví hravou formou, přijme informace o této nemoci velmi jednoduše. „Prostě bude vědět, že lupénka není infekční a že kamarádi s touto nemocí patří do party a do rodiny.“

A přesně to je cílem Puntíkového dne - informovat veřejnost o povaze tohoto chronického zánětlivého autoimunitního onemocnění celého organismu, jehož projevy jsou viditelné na kůži, ale kromě ní postihuje i nehty a klouby. Velice důležité je, aby veřejnost věděla, že lupénka NENÍ INFEKČNÍ, lze ji léčit, ale zatím bohužel ne zcela vyléčit. 

Doleželová pracuje jako zdravotní sestra v Nemocnici Jihlava a zároveň je v Reveniu sestrou na telefonu neboli Sestrou v akci právě pro pacienty s lupénkou a jejich blízké. Už od začátku letošních prázdnin jí s osvětou druhého ročníku Puntíkového dne na sociálních sítích pomáhá dvojice pacientů s lupénkou Lucie a Vlastimil, která široké veřejnosti vysvětluje, jak s touto nemocí „vyjít“ v různých životních situacích.

 

Každý den s lupénkou

„Budeme velice rádi, když se k nám přidáte a společně podpoříme pacienty s lupénkou tím, že si na sebe 29. října vezmeme oblečení či doplňky s puntíky. Dáme tak svému okolí najevo, že jsou nám známa základní fakta o lupénce a tito lidé nám nejsou lhostejní,“ zve na 29. říjen Doleželová. 

Tip na puntíkové ponožky a další doplňky najdete například na našem eshopu revenium.cz.

K Puntíkovému dni už od loňska patří kromě společnosti EFKO-karton také kolegové z MYJÓMI – družstva invalidů, kteří připravili speciální „betelný“ puntíkový šátek a kolekci dalších puntíkových předmětů včetně ponožek s puntíky.

Partnerem akce jsou pacientská organizace SPAE a v neposlední řadě nadace Pierre Fabre a společnost L´Oreal. Mediálním partnerem je online magazín Inspirante.cz neziskové organizace Revenium.

„V současné době mám přislíbenou podporu projektu různých zdravotnických zařízení, nemocnic, lázní, škol, neziskových a pacientských organizací, firem. Je skvělé, že se k Puntíkům připojují i zahraniční  organizace sdružující psoriatiky. To ukazuje na to, že život s lupénkou není pro pacienty jednoduchý a zasahuje do běžného chodu rodiny nejen v České republice,“ prozrazuje Gabriela Doleželová.

Hana Potměšilová

Klíčová slova: