Premiérový AbiFest už klepe na dveře

Přehlídka plná zážitků pro širokou veřejnost a soutěžení pro lidi se zdravotním postižením se uskuteční ve čtvrtek 13. a pátek 14. června v pardubické ČSOB Pojišťovně areně.

Ke slavnostnímu zahájení dojde prvý den v 8:45 hod. Záštitu nad akcí převzali Jana Maláčová, ministryně práce a sociálních věcí, Martin Netolický, hejtman Pardubického kraje, Martin Charvát, primátor města Pardubic, a Jan Švejdar, prezident Policie ČR.

Vstup do haly je zdarma. Přichystán je bohatý program, z něhož zmiňme ukázky zooterapie, autogramiádu pardubických basketbalistů či fotbalistů, besedu se známým sportovcem na handbiku Heřmanem Volfem či povídání o tělesně postižených leteckých pilotech.

„Zatančí vozíčkářka Alice Schulzová, zahraje kapela Endee, barmanskou show předvede Tomáš Hrubý, zazpívá soubor Klíčenky. Vystoupí kouzelník David Kopecký, ukázky ze své činnosti předvede Policie ČR a také pardubický hasičský sbor,“ doplňuje Iva Preussová z organizačního týmu.

Chybět nebudou stánky nabízející rukodělné výrobky, sladké i slané pochoutky, kosmetiku nebo hračky.

Tahákem a zábavnou pozvánkou k návštěvě AbiFestu bude po oba dny venkovní zážitková stezka, kterou pro děti i dospěláky připravila obecně prospěšná společnost CEDR. Povede z Masarykova náměstí až k hlavnímu vchodu do haly.

Na jednotlivých stanovištích budou lidé plnit různé pohybové úkoly, které jim kromě zábavy poskytnou i cennou zkušenost týkající se života na vozíku či se slepeckou holí. Každý, kdo absolvuje celou stezku, bude zařazen do slosování o hodnotné ceny.

 Ve čtvrtek od 9 do 12 hodin se v hale uskuteční burza práce. Půjde o neformální setkávání zástupců sociálních firem s hendikepovanými lidmi, kteří shánějí zaměstnání. Zúčastní se přibližně 15 firem.

Důležitou součástí AbiFestu v bezbariérové hale bude 27. národní abilympiáda neboli soutěžení osob starších 15 let s nejrůznějším zdravotním postižením.

„Uskuteční se kolem 20 disciplín, ve kterých se představí zhruba 70 lidí. Pro diváky bude asi nejatraktivnější fotografování, aranžování suchých květin, keramika, návrh plakátu a malování na kameny,“ informuje Pavlína Potůčková, manažerka AbiFestu.

Česká abilympijská asociace, pořadatel dvoudenní akce, zajistila pro klienty místních stacionářů pohodový test nazvaný Abi pro NÁS: nepůjde hlavně o výsledky, ale o nabytí sebedůvěry, sociální kontakt a uspokojení z předvedeného výkonu. Účastníci, zejména lidé s duševním onemocněním, budou skládat dílky puzzle, vyšívat a malovat znak města na čtvrtku. Každý dostane malou odměnu.

Magnetem pro dětské i dospělé návštěvníky budou ukázkové disciplíny. Do kolektivního, ryze zkušebního počínání se může během dne zapojit kdokoli: bude se kreslit znak města a malovat na kameny.

Kdo si 13. nebo 14. června udělá čas a zavítá na AbiFest, určitě nebude litovat! Program začíná po 9 hodině.

Podrobné informace o dnech plných zábavy, zážitků a bourání bariér jsou zveřejněny na stránkách  https://www.centrumkosatec.cz/nase-aktivity/abilympiada.

 Miloš Pelikán

Klíčová slova: 

Přidat komentář

Plain text

  • Nejsou povoleny HTML značky.
  • Webové a e-mailové adresy jsou automaticky převedeny na odkazy.
  • Řádky a odstavce se zalomí automaticky.