Představení divadelního spolku autistů

Koná se 7. listopadu ve Studiu Řetízek, malé scéně Divadla Disk. 

Herci z divadelního spolku Dr.amAS , který působí při Národním ústavu pro autismus (NAUTIS), se chystají na 7. listopadu 2019 ve Studiu Řetízek, malé scéně divadla DISK, představit delegaci moldavských odborníků na problematiku autismu svou inscenaci Sněhen.

Moldavská delegace navštíví Prahu v rámci zahraniční rozvojové spolupráce ČR a projektu realizovaného mezinárodní humanitární organizací ADRA, přičemž NAUTIS je jeho partnerem.

Inscenace Sněhen vznikla na námět Petra, člověka s autismem, jehož neobvyklou zálibou je kalendář, data narození a svátky. Když se s Petrem kdokoli seznámí, velmi aktivně zjišťuje datum jeho narození a pak mu prozradí, jaký den v týdnu to byl.

Sněhen je třináctým měsícem v kalendáři. Je to měsíc mezi lednem a únorem, který je plný podivných mezinárodních dnů, které se přímo vážou na Petrův život a většinou odrážejí nesplněná přání a zákazy a svátek v něm mají ti, kteří v běžném kalendáři nejsou.

Soubor Dr.amAS byl založen v lednu 2015 při Národním ústavu pro autismus (NAUTIS) a od té doby se neustále vyvíjí, experimentuje. Díky principu autorského divadla a živého hudebního doprovodu jsou divákům zprostředkována témata, která se rodí v organickém tvůrčím procesu a vycházejí z příběhu členů souboru.

Náměty se dotýkají problematiky poruch autistického spektra (PAS), jejich zobrazování z různých úhlů pohledu a přiblížení specifik samotnými herci s touto diagnózou. V roce 2017 byl Dr.amAS již podruhé nominován na cenu APLAUS, kterou v tomto roce i obdržel. Cenu APLAUS uděluje každoročně NAUTIS za osvětu v  oblasti porozumění autismu. 

Projekt „Pomoc dětem s poruchami autistického spektra a jinými genetickými poruchami v Moldavsku“ realizuje organizace ADRA v rámci zahraniční rozvojové spolupráce ČR. Projekt začal v roce 2018 a je naplánován do konce roku 2021.

ADRA se v Moldavsku zaměřuje na začleňování dětí s autismem a jinými genetickými poruchami do společnosti včetně překonávání legislativních překážek při tomto procesu. Podporuje také místní nevládní a neziskové organizace, pracující s takto znevýhodněnými dětmi, v jejich profesionalizaci a také dovednostech advokacie. Zároveň pracuje na zlepšení lékařské péče, a to od správného určení diagnózy až po vhodnou léčbu.
Na projektu se podílí Národní ústav pro autismus, z.ú. (zkráceně NAUTIS) a také moldavské neziskové organizace, jako např. SOS Autism, Femeia si Copilul – Protectie si Sprijin (Žena a dítě – ochrana a podpora), Copiii Ploii (Děti deště).

Projekt je financován z prostředků České rozvojové agentury.

Denisa Dvořáková

Klíčová slova: