Poslanecká sněmovna schválila "předdůchody"

28.09.2012 11:44

Poslanecká sněmovna dnes (26. září) ve třetím čtení schválila novelu zákona o doplňkovém penzijním spoření, kterou se zavádí tzv. předdůchody. Ty umožní osobám ve věku blízkém důchodovému věku řešit finanční zabezpečení v případě tíživé životní situace.

Jedná se o typický příklad, kdy se vláda snaží nalézt kompromis se sociálními partnery – zaměstnavateli i odbory. Předdůchody byly dohodnuty na tripartitě. Podle ministra práce a sociálních věcí Jaromíra Drábka se posílí princip individuální odpovědnosti občanů, protože předdůchody budou lidem vypláceny z jejich vlastních úspor v doplňkovém penzijním spoření.

„Lidé budou moci zahájit pobírání předdůchodu až pět let před dosažením důchodovém věku, pokud jim velikost úspor umožní čerpat měsíční dávku ve výši alespoň 30 % průměrné mzdy,“ řekl ministr Drábek. Pokud po dobu čerpání nebudou zaměstnáni, stanou se státními pojištěnci, bude za ně státem hrazeno zdravotní pojištění a doba v předdůchodu nebude mít dopad na výši důchodu z průběžného I. pilíře.

„Považuji to za lepší řešení, než kdyby tito občané s minimální šancí uplatnit se na trhu práce pobírali sociální dávky, anebo byli nuceni odcházet do předčasného důchodu a stát za ně stejně musel platit zdravotní pojištění,“ doplnil ministr Drábek.

Jednou z priorit vlády je zabezpečení na stáří. Chceme zaměstnavatele motivovat, aby svým zaměstnancům přispívali více na doplňkové penzijní spoření, proto zvyšujeme horní limit částky, kterou si mohou ročně odečíst z daňového základu, a to na 30 tis. Kč.

Pokud novela projde legislativním procesem podle plánu, nabude účinnosti od 1. 1. 2013.

Mgr. Ondřej Jakob, tiskový mluvčí Ministerstva financí
Mgr. Viktorie Plívová, tisková mluvčí Ministerstva práce a sociálních věcí

Klíčová slova: