Pod střechou vznikne domov s hospicovou péčí

08.04.2012 14:38

Celodenní péči zajišťuje Centrum sociálních služeb Praha 2, specializovanou paliativní péči 24 hodin denně 7 dní v týdnu poskytuje Domácí hospic Cesta domů.

Městská část Praha 2 prostřednictvím své příspěvkové organizace Centra sociálních služeb Praha 2 a Hospicové občanské sdružení Cesta domů otvírají v Praze 2 Domov s hospicovou péčí - „Domov Pod střechou“. Domov je určen nemocným lidem, kteří si přejí strávit poslední týdny života důstojně a v přívětivém prostředí, ale nemají blízké, kteří by se o ně mohli celodenně doma starat. Tento typ zařízení je první svého druhu v ČR a autoři projektu se těší, že jej budou brzy následovat další.
Domov s hospicovou péčí. Co si pod tím představit?

Prostory připomínající větší byt, čtyři útulné jednolůžkové podkrovní pokoje s příslušenstvím a s dostatkem soukromí. Možnost neomezených návštěv, možnost podílení se na péči i přespání pro nejbližší osoby. Celodenní péči zajišťuje Centrum sociálních služeb Praha 2, specializovanou paliativní péči 24 hodin denně 7 dní v týdnu poskytuje Domácí hospic Cesta domů.
„Snažili jsme se přizpůsobit prostory jednoho patra v našem domově tak, aby zde jak nemocným, tak jejich blízkým bylo dobře, aby se tu cítili co nejvíce jako doma. Velmi nám záleží na tom, aby nemocný u nás dostal vlídnou a profesionální péči a aby s ním jeho blízcí mohli pobýt tak dlouho, jak budou chtít, “ říká ředitelka Centra sociálních služeb Praha 2, v jehož objektu se domov s hospicovou péčí nachází, Mgr. Martina Rusnáková Maroulová.

„Těším se na to, že po mnoha letech budeme moci nabídnout služby domácího hospice i lidem, kteří nemají pečující blízké a také těm, jejichž blízcí o ně doma pečují, ale potřebují si chvíli odpočinout,“ říká Martina Špinková, ředitelka Cesty domů.
„ Zařízení hospicové péče dosud Praha 2 neměla. Jsem ráda, že nyní bude tento typ služby k dispozici a díky podpoře městské části bude pro klienty a jejich rodiny dostupný. Navíc máme tu čest otevřít domov s hospicovou péčí, který bude první svého druhu v ČR“, dodala radní pro oblast sociální, zdravotní a bytové politiky MČ Praha 2, Mgr. Kateřina Jechová.

Domov se nachází ve 3. patře Centra sociálních služeb Prahy 2, Jana Masaryka 34.
Slavnostní otevření se bude konat 13. 4. 2012.

www.pod-strechou.cz

Klíčová slova: