Počítačová gramotnost a uplatnění na trhu práce

23.07.2014 13:16

Josef Trčka z IN magazínu Hospodářských novin na svém životním příběhu dokumentuje význam počítačové gramotnosti pro uplatnění na trhu práce.01

Josef Trčka utrpěl 6. června 1998, ve třiadavaceti letech, při skoku do mělkého bazénu v rámci amatérského orientačního závodu „Cíl neznámý“ úraz krční páteře s míšní lézí v oblasti C4/C5. Zranění nezůstalo bez trvalých následků, ochrnul od ramen dolů a jako kvadruplegik zůstal upoután na invalidní vozík. Tou dobou studoval na vysoké škole, studium přerušil a věnoval se dlouhodobé rehabilitaci, včetně pobytů v Centru Paraple. Před úrazem počítač doma neměl, nicméně práce s výpočetní technikou mu nebyla díky studiu cizí. Ovládal práci s OS Windows, a kancelářským balíkem Office. Po úraze se vzhledem k jeho postižení stala výpočetní technika takřka nepostradatelnou kompenzační pomůckou pro psaní, a internet pro komunikaci s okolím.

Od návratu z rehabilitačních pobytů domů byl k internetu připojen prostřednictvím pevné telefonní linky a modemu, což se postupem času začalo ukazovat, zejména pro pracovní využití, jako nestabilní, velmi pomalé a drahé řešení. Proto v roce 2003 přešel na linku ADSL.

Intenzivnější práce na počítači Josefa Trčku začala nutit prohlubovat své znalosti. Sám se naučil psát jednodušší webové stránky, a aktivně začal využívat projektu Počítače proti bariérám Nadace Charty 77 a projektu David Centra Paraple a Fakulty elektrotechnické ČVUT. Prostřednictvím projektu Počítače proti bariérám získal licence pro základní software – OS Windows XP Professional a MS Office 2000, v rámci počítačových kurzů projektu David se naučil pracovat zejména s programy bitmapové a vektorové grafiky.

V době zrodu projektu S vozíkem na cestách (Společný projekt  Svazu paraplegiků a iDNES) byl osloven a stal se na straně iDNES jeho vedoucím. Od roku 2002, po faktickém konci projektu, přešel do IN magazínu Hospodářských novin, kde má na starosti jeho internetovou verzi (www.in.ihned.cz) a od počátku roku 2004 také kulturní rubriku mapující dění na poli nových knih, CD a videa.

Díky informačním technologiím (internet a vzdálený přístup) dnes není problém, aby mohl svou práci v případě potřeby vykonávat z domova, a do redakce zajížděl jen pro nezbytné minimum práce. Prostřednictvím VPN (virtuální privátní síť) se připojí k serveru vydavatelství a na svém počítači může pracovat stejně, jako by byl u počítače v redakci. Největším „zádrhelem“ při práci z domova je nutnost sám sebe k práci přinutit, a neodkládat ji na poslední chvíli a večery.

V současné době Josef Trčka používá počítač s procesorem Intel Celeron 2,4 GHz, 512 MB RAM, scaner CanoScan LiDe 50 a laserovou tiskárnu Minolta QMS PagePro 1200W, a internetovou linku ADSL 512/198.