Plavecká akademie bez bariér po pětadvacáté ve Strakonicích

Třítýdenní soustředění s názvem Plavecké léto pořádá organizace KONTAKT bB už po pětadvacáté. Jedná se o největší sportovní soustředění plavců s různými typy handicapů v Česku. Pro nejlepší plavce je akce přípravou na říjnové Mistrovství světa v Mexico City a Evropské paralympijské hry mládeže v Janově. V týdnu od 10. 7. ve Strakonicích také proběhne výzkum Mezinárodního paralympijského výboru. 

Týmy odborníků z Velké Británie a Austrálie budou pro World Para Swimming pracovat na novém systému klasifikací (rozdělení plavců podle stupně postižení) a největší vzorek plavců bude testován právě při soustředění ve Strakonicích.

Letošního ročníku se zúčastní celkem 144 plavců všech věkových i dovednostních skupin. Nejmladšímu přihlášenému sportovci je 5 let, z kategorie nejmladších žáků do 10 let se během tří strakonických týdnů zúčastní 12 plavců.

Plavecké léto je zároveň soustředěním plavců s nejvyšší výkonností před vrcholnými soutěžemi. Tomáš Hlavinka a Vendy Dušková se připravují na mistrovství světa, které se koná první týden v říjnu v Mexico City. Dalších devět plavců v čele s paralympioničkou Anežkou Floriánkovou se bude chystat na Evropské paralympijské hry mládeže v Janově.

Plavání dokonale symbolizuje cestu od samostatného pohybu ve vodě k samostatné cestě životem. To je naše hlavní krédo a náplň – ať už pracujeme s paralympioniky nebo se začínajícími plavci. To, že pořádáme již 25. ročník a zájem o účast stále roste, vypovídá nejlépe o tom, jak se nám činnost daří,“ uvádí Jan Nevrkla, ředitel a šéftrenér Plavecké akademie bez bariér KONTAKTU bB.

Ve dnech od 11. 7. do 13. 7. proběhne ve Strakonicích za účasti odborníků z Velké Británie a University of Sunshine Coast výzkum Mezinárodního paralympijského výboru (IPC). Cílem projektu je testování plavců ve vodě i na suchu s cílem tento klasifikační systém vylepšit.

Klasifikace dělí plavce s tělesným handicapem do deseti tříd podle typu a rozsahu handicapu pro mezinárodní závody včetně paralympiády. Výzkum získává data nejmodernějšími metodami, mezi něž patří například 3D analýza záběru, odpor vody, který plavci vytváří při plavání či změření síly všech svalových skupin plavců apod.

Do testování byli zařazeni všichni plavci s mezinárodní klasifikací ze všech zemí světa. Těší nás, že s 29 plavci jsme největší účastníci výzkumu, od kterého si slibujeme, že přinese vylepšení klasifikačního systému“ dodává Štěpán Cagaň, sportovní koordinátor KONTAKTU Bb.

Účastníci prvního týdne:

Martin Kovář, zakladatel plaveckého programu KONTAKTU bB a čtyřnásobný paralympijský vítěz.

Anežka Floriánková a Vendula Dušková, dvě nejmladší členky českého paralympijského týmu z loňských Paralympijských her v Rio de Janeiru.

Tomáš Hlavinka – letos se počtvrté kvalifikoval na Mistrovství světa v Mexico City. Svoji premiéru ve Strakonicích prožil už v roce 1996.

Významné akce prvního týdne

Výzkum Mezinárodního paralympijského výboru – 11. 7. – 13. 7. 2017

XXV. Plavecké závody Strakonice Cup – pátek 14. 7. 2017 – 9.00 – 11.00 hod

Vodní para-pólo – pátek 14. 7. 2017 – 14.00 – 16.00 hod

Více informací naleznete na www.kontaktbb.cz,   https://www.facebook.com/kontaktbb.cz/ a https://www.youtube.com/user/KONTAKTbB

Radka Kučírková

Klíčová slova: 

Přidat komentář

Plain text

  • Nejsou povoleny HTML značky.
  • Webové a e-mailové adresy jsou automaticky převedeny na odkazy.
  • Řádky a odstavce se zalomí automaticky.