Petřínská rozhledna se rozsvítila narůžovo

Rozhledna na pražském Petříně se v úterý 15,10. a ve čtvrtek 17.10. rozsvítila narůžovo. Poprvé tak měla veřejnost v hlavním městě příležitost symbolicky podpořit ženy, které se potýkají s rakovinou prsu a také si více uvědomit význam prevence této civilizační choroby.

Říjen je na celém světě měsícem boje proti rakovině prsu a podpory nemocných žen. Symbolem kampaně se stala růžová barva či stužka. Proto se také ve světě používá pro říjen název „Pinktober“.

Tato myšlenka – Breast Cancer Awareness Month – vznikla v roce 1985 v USA s cílem podpořit prevenci, ale také ukázat, jak se s nemocí potýkají ženy, které potkala.

Tento měsíc se po celém světě konají osvětové přednášky, konají se charitativní a sbírkové akce, a mnohé budovy se halí do růžové barvy

„Děkujeme pražské radnici a panu primátorovi za rozsvícení rozhledny na Petříně, která zrůžověla nejen 15. října, ale posvítí nám ještě i ve čtvrtek 17., kdy Mamma HELP oslaví své 20. narozeniny,“ říká Jana Drexlerová, ředitelka pacientské organizace, která už od roku 1999 pomáhá právě ženám s touto obávanou nemocí.

„Jsem moc ráda, že se Praha letos v premiéře připojila k dalším světovým metropolím, kde právě nasvícením významných budov upozorňují na narůstající výskyt rakoviny prsu již řadu let. V České republice mimo Prahu už po několikáté svítíme růžově například ve Zlíně, v Hradci Králové, Plzni, ale třeba i na Hluboké, v Brně se dnes večer rozsvítí fontána před Janáčkovým divadlem,“ dodává Jana Drexlerová.

V České republice každoročně onemocní více než 7000 lidí (onemocnění se v několika případech týká i mužů). Prevencí jsou obecně zásady zdravého životního stylu, ale život zachraňuje především tzv.sekundární prevence. Tou je absolvování preventivních prohlídek i pravidelně prováděné samovyšetřování – jen tak je totiž možné odhalit případný zhoubný nádor v raném stadiu. Je důležité přijít včas, shodují se odborníci.

Jako každoročně zrůžoví i významné budovy a místa po celém světě. Růžovou barvou se ke kampani připojily například Buckinghamský palác, Bílý dům, Opera v Sydney, Eiffelova věž, socha Ježíše v Rio de Janeiro nebo Niagarské vodopády.

Lidé v České republice se setkají s růžovou barvou a stužkou na nejrůznějších místech - zapojují se restaurace, cukrárny, divadla i plavecké bazény. Zrůžoví třeba krabičky s kosmetikou a bižuterií a osvětový letáček s mašličkou je k dispozici v nejrůznějších obchodech.

Petra Plánková
 

Klíčová slova: 

Přidat komentář

Plain text

  • Nejsou povoleny HTML značky.
  • Webové a e-mailové adresy jsou automaticky převedeny na odkazy.
  • Řádky a odstavce se zalomí automaticky.