Pečovatelské služby: Pomáhá nám soudržnost lidí a sousedská výpomoc

V souvislosti s šířící se nákazou COVID-19 patří pečovatelské služby k důležitým složkám pomoci nejohroženějším skupinám. V domácím prostředí se starají o seniory, lidi chronicky nemocné, nebo zdravotně postižené. Navzdory tomu, že jim stále chybí odpovídající vybavení, denně vyrážejí do terénu, vymýšlí krizové plány, aby nikdo z potřebných nezůstával bez pomoci.

O jedinou padesátku jednorázových roušek se pečovatelská služba v Říčanech u Brna podělila hned na začátku nouzového stavu s místními lékaři, lékárníky, ale i prodavačkami v samoobsluze a drogerii. Obyvatelé dvoutisícové obce, stejně jako jinde v zemi, zareagovali rychle a roušky z nouze začali šít.

Jak mi je lidé nosili, tak jsem je hned rozdávala dál, kde bylo třeba, také našim seniorům. Zpočátku se nás zmocňoval strach, abychom my nepřinesli vir k některému z nich, proto jsem se rozhodla, že dál musíme zajišťovat péči tak, abychom se nepotkávali. V sídle služby, malé kanceláři, je vždy jen jedna z nás, která před odchodem vydesinfikuje povrchy. Já odedneška pracuji z domova,“ líčí vedoucí říčanské služby Iva Ďásková svá intuitivní opatření, aby předešla koronavirové nákaze.

Nouzovému režimu přizpůsobila striktní rozdělení týmu i Pečovatelská služba města Jilemnice. Dva menší nyní pracují na odloučených pracovištích. „Pečovatelka, která je celý den v terénu, nedochází ani na jedno z nich, ale jde po práci rovnou domů,“ doplňuje vedoucí služby Ilona Otáhalová.

Říčanská služba má s lékárnicemi a prodavačkami potravin navíc domluvené, že ve chvílích volna ulehčují pečovatelkám a v rukavicích jim připravují nákupy pro uživatele služby dle jejich seznamů.

Přehled o tom, o koho ze seniorů v obci by se v krajním případě byla schopná postarat rodina a kdo by, např. nákup a léky, potřeboval zajistit terénní sociální službou, pečovatelky získávají díky tipům pana starosty. Seniory 70+ se nyní snaží postupně kontaktovat.

Mimo to řešíme situace, kdy se například za onkologicky nemocnou klientkou chystala její rodina na návštěvu. Jenomže v jejich okolí se nemoc již objevila. Nakonec jsme se domluvili, že je to velmi riskantní, a zprostředkovali jsme místo návštěvy u ní doma video hovor přes skype,“ popisuje Iva Ďásková.

Šest roušek pro svůj provoz, tedy vybavení pro jednoho pracovníka na jediný den, oficiálně získala pečovatelská služba v Habartově. Díky doma šitým fungují dál prakticky beze změny i tam, jen na doporučení vlády v některých případech omezili poskytování úkonů, bez kterých se lidé na čas obejdou, jako např. úklid.

Momentálně se soustředíme na to, aby klienti mohli dál žít důstojně a v bezpečných podmínkách. Problém je, že nemáme třeba desinfekci,“ uvádí vedoucí habartovské služby Petra Fašánková s tím, že zatím musí vystačit se zásobou jednorázových rukavic.

Ze dne na den jsme vyřešili i uzavření školních jídelen, které na Karlovarsku mnohde připravovaly obědy právě i seniorům,“ doplňuje. V dojezdové vzdálenosti naštěstí našli restauratéra, který rozvážku převzal.

Spojení s větším počtem dobrovolníků by uvítali v Mnichově Hradišti. Tamní pečovatelské službě schází dlouhodobě pět pracovníků.

Dvě pracovnice jsou doma s malými dětmi, takže kdyby ještě někdo další odpadl, bylo by už nemožné všechno pokrýt. Dobrovolníci by nám pak mohli vypomoct s rozvozem nákupů a obědů,“ říká vedoucí pečovatelské služby Spokojený domov Mária Okruhlicová s tím, že se na ně mají možnost obracet senioři také z okolních obcí.

U stávajících klientů má pečovatelská služba přehled, u koho by v případě karantény zůstala péče dál na pečovatelkách.

Některé z nich jsou připravené docházet i k nemocným, u kterých se potvrdí koronavirová nákaza.

Ochranný oděv ale není k sehnání,“ upozorňuje Okruhlicová.

Většina terénních sociálních služeb se shoduje, že solidarita lidí a kypící sousedská výpomoc je povzbudivá.

Před tím, než jsme dostali oficiální příděl roušek, tak u nás třeba zazvonila paní, která ani nebyla z naší vesnice. A přinesla poklad - velkou krabici plnou jednorázových roušek, které nebudou prý potřebovat v zavřené ordinaci její švagrové, zubní techničky,“ ilustruje s potěšením v hlase jedním z příkladů vedoucí říčanské služby Iva Ďásková.

Eva Kroupová

Klíčová slova: