Paralympici z Hvězdy odlétají do Londýna. Snad pro medaile

04.02.2014 16:25

PARDUBICE Jestliže na letních olympijských hrách v Londýně soutěžilo osm sportovců, kteří mají s krajem společné alespoň to, že se v něm narodili, na následné paralympiádě v témže dějišti se představí dvojice, jejíž vazby na Pardubice jsou velmi úzké. Martin Němec i Jan Vaněk, kteří dnes odletí v doprovodu své trenérky Evy Hrdinové za kanál La Manche, totiž závodí za místní atletický oddíl Hvězda SKP.

"Martin Vaněk je již dvojnásobný paralympijský vítěz v hodu diskem a světový rekordman v disku a ve vrhu koulí," prozrazuje trenérka Hrdinová. Tentokrát však bude Němec znevýhodněn faktem, že se Mezinárodní paralympijský výbor rozhodl spojit některé kategorie; konkurentů tudíž bude podstatně víc.
"Úzké finále by ale mělo být jeho jistotou, nevzdáváme se ovšem ani představy některého z cenných kovů," nastínila Hrdinová. Dříve než Němec, jejž čeká 1. září koule a čtyři dny nato disk, zasáhne do bojů na paralympiádě Vaněk - v hodu kuželkou. Podle Hrdinové může i on v současné formě pomýšlet na medaili. Jednu už doma má, v Pekingu 2008 bral bronz.
Oba paralympici trénovali před Londýnem nejen v Pardubicích, ale i v Nymburce, Praze či Olomouci. Důvod je nasnadě: pro zimní přípravu nejsou ve východních Čechách pro vozíčkáře vhodná sportoviště. Němec s Vaňkem nejsou jedinými handicapovanými borci Hvězdy, kteří splnili A limit pro start na paralympiádě, povedlo se to i Vendule Písaříkové a Jaroslavu Petroušovi. Ty však do Londýna nepustí nízké kvóty pro Českou republiku. Celá výprava národního týmu čítá pouze devět jmen.

Mutace - Mladá fronta DNES - pardubický kraj

Klíčová slova: