Pacienti s plicními potížemi by měli během pandemie dbát zvýšené opatrnosti

Virus covidu-19 napadá buňky plic i dýchacích cest, proto je obzvlášť nebezpečný pro pacienty s chronickou obstrukční nemocí. Těm tak při nákaze hrozí vážné komplikace i dlouhodobé problémy. Jen v Česku aktuálně žije přibližně čtvrt milionu lidí s diagnózou CHOPN. Vojenská zdravotní pojišťovna připomíná důležitost prevence u příležitosti Světového dne chronické obstrukční nemoci.

Zkratkou CHOPN se běžně souhrnně označují chronické obstrukční plicní nemoci, a to konkrétně chronická bronchitida a plicní emfyzém. Jedná se o onemocnění dolních cest dýchacích, při kterém dochází k omezení průtoku vzduchu v průduškách. Postihuje nejčastěji dospělé muže středního věku a seniory, kteří dlouhodobě kouří cigarety. 

Nemoci, které řadíme pod CHOPN, se často neprojevují hned a rozvíjejí se plíživě. Mezi příznaky patří zahlenění, vlhký kašel, dušnost nebo pískání na hrudi. I proto bývají tyto nemoci často spojovány s kouřením cigaret nebo častou prací v prašném prostředí. Mnozí nemocní si však vůbec neuvědomují, že jsou CHOPN postiženi. Pokud delší dobu trpíte některým z příznaků, poraďte se o svém stavu s praktickým lékařem, který vám může napsat žádanku na pneumologii. Samotné vyšetření je neinvazivní a probíhá pomocí tzv. spirometru,“ vysvětluje Ladislav Hadravský, revizní lékař Vojenské zdravotní pojišťovny.

Podle Světové zdravotnické organizace (WHO) má CHOPN diagnostikovánu více než 251 milionů pacientů a současně se jedná o čtvrtou nejčastější smrtelnou nemoc. Světový den chronické obstrukční nemoci si už od roku 2001 připomínáme vždy 20. listopadu, letos však za bezprecedentních podmínek během pandemie covidu-19.

U pacientů s CHOPN existuje mnohem vyšší riziko závažnějších komplikací nejen při nákaze covidem-19, ale i jiným virovým či bakteriálním onemocněním. Patří proto mezi nejrizikovější skupiny a měli by dbát zvýšené opatrnosti nejen během této pandemie, ale i každoročního chřipkového období,“ doplňuje Ladislav Hadravský.

Mezi běžné kroky k prevenci CHOPN se řadí hlavně zdravý životní styl, vyhýbání se dlouhodobému pobytu v silně zaprášeném prostředí a nekouření cigaret.

Škodlivé toxiny v cigaretovém kouři oslabují obranu plic před infekcemi a zužují průdušky. Základem prevence CHOPN proto je odpustit si tento zlozvyk. Odhaduje se, že je jím způsobeno až 85–90 % případů této nemoci,“ říká Hadravský.

Pro pacienty, kteří chtějí přestat kouřit, nabízí Vojenská zdravotní pojišťovna roční příspěvek 400 Kč na odvykací léčbu. Konkrétní podmínky čerpání benefitu naleznete na webových stránkách www.vozp.cz

Ladislav Pokorný

 

 

Klíčová slova: