Pacienti s lymfedémem už se mohou léčit přímo v mělnické nemocnici

04.02.2014 16:25

Mělník - Pacienti s lymfedémem, tedy mízním otokem nebudou muset kvůli komplexní léčbě jezdit z Mělnicka do vzdálených nemocnic. Rehabilitační oddělení mělnické nemocnice totiž na jaře rozšířilo nabídku svých služeb právě o péči o pacienty s tímto onemocněním.

Lymfedém patří mezi celoživotní onemocnění. Podle primářky rehabilitačního oddělení MUDr. Jany Hůlkové může být tento druh otoku buď vrozený, nebo získaný, nejčastěji po úrazech a operacích, zejména z důvodu nádorového onemocnění. "Nejznámějším příkladem je otok horní končetiny a často i hrudníku po některých operacích nádorů prsu, kde je často nutné odstranit i příslušné lymfatické uzliny.
Lymfedémem ale mohou trpět i lidé, kteří prodělali kožní onemocnění lidově nazývané růže," vysvětlila primářka.

- K čemu přesně v těle dochází?

Při tomto onemocnění dochází k poruše lymfatické drenáže. Znamená to, že se naruší odtok lymfatické tekutiny z některé části těla a nastává její následné městnání. Nejčastěji bývají postiženy dolní a horní končetiny a přilehlé části trupu.

- Nemocnice pro tyto pacienty otevírá lymfologickou ambulanci?

Nemocnice, konkrétně rehabilitační oddělení, nabízí jako novinku manuální lymfodrenáž doplněnou přístrojovou lymfodrenáží. Pacienti tedy mohou přicházet na polikliniku na rehabilitační oddělení. Přímo lymfologickou ambulanci zatím neotevíráme, ale v naší ambulance můžeme zajistit základní vyšetření těchto pacientů a stanovit nebo upřesnit postup léčby. Do komplexní léčby patří také léčebná tělesná výchova a bandážování, podle charakteru a rozsahu lymfedému kompresivní punčochy, návleky nebo vícevrstevnatá bandáž.

- Jak dlouho ošetření trvá?

Manuální lymfodrenáž nejméně šedesát minut, přístrojová, která navazuje, pak dalších třicet až šedesát minut. Pacienti tedy u nás stráví jednu a půl až tři hodiny, podle rozsahu lymfedému a kombinace léčebných procedur, sestavených individuálně. Léčba je v naší nemocnici zatím ambulantní a je hrazena zdravotními pojišťovnami.

- Lymfomasáže se využívajíi ke kosmetickým účelům, například k léčbě pomerančové kůže. Budete nabízet tuto službu také?

V současné době přijímáme pacienty k léčbě jen z uvedených zdravotních důvodů.

- Musejí lidé přijít s doporučením lékaře, jsou nutná dopředu nějaká vyšetření?

Měli by přicházet s doporučením od svého praktického nebo odborného lékaře. Uotoků dolních končetin je vždy třeba před zahájením léčby provést ultrazvukové vyšetření hlubokých žil. Mohousi jej vyžádat předem u svého lékaře nebo je k tomuto vyšetření odešleme z naší ambulance.

Jana Hůlková Narodila se v roce 1961. Na lékařské fakultě v Praze promovala v roce 1987. Od srpna stejného roku pracuje v Nemocnici Mělník (původně OÚNZ Mělník), postupně na neurologickém, interním, geriatrickém a rehabilitačním oddělení. Primářkou rehabilitačního oddělení je od roku 1999. Je vdaná, má dvě děti.

Foto: PŘÍSTROJOVÁ lymfodrenáž je k dispozici na mělnickém rehabilitačním oddělení.
Foto: Archiv nemocnice

Foto: FYZIOTERAPEUT mělnické nemocnice Pavel Frutos se věnuje vedle dalších činností také lymfodrenážím. Po manuální lymfodrenáži následuje přístrojová.

Foto: Archiv nemocnice
O autorovi: Lucie Zikmundová mluvčí Nemocnice Mělník

Klíčová slova: