Opočno chystá zahájení provozu nového domova pro seniory

Centrum pojme více než čtyři desítky klientů včetně osob s Alzheimerovou chorobou.

Počet pacientů s demencí v České republice roste. Podle údajů České alzheimerovské společnosti (ČALS) postihuje tato nemoc už zhruba 161 000 lidí. Tento údaj potvrzuje odborná konzultantka ČALS Markéta Šplíchalová s tím, že jde o celkový odhad počtu osob trpících demencí, jejichž počet vzrůstá mimo jiné díky dřívější diagnostice.

Nejčastější příčinou syndromu demence je Alzheimerova choroba. V této souvislosti se zvyšuje i počet specializovaných center určených pro pacienty trpící tímto onemocněním.

Jedno takové centrum aktuálně vzniká v areálu bývalé Rudolfovy nemocnice v Opočně. V provozu by podle plánu mělo být od 1. září letošního roku.

„Hledali jsme smysluplné využití pro prostory v areálu bývalé Rudolfovy nemocnice, konkrétně šlo o budovu bývalé porodnice a chirurgie, která byla už deset let uzavřena. Ve spolupráci se zástupci Královéhradeckého kraje a města Dobruška jsme se nakonec rozhodli využít prostory pro vybudování nového centra, mimo jiné i pro osoby s Alzheimerovou chorobou, které tady dosud chybělo,“ vysvětluje záměr tajemnice Městského úřadu v Opočně Renáta Černá s tím, že stavební práce byly dokončeny letos v květnu a momentálně tak už probíhá fáze vybavování interiéru, do kterého je instalován nábytek a další potřebná zařízení.

Domov Rudolf pojme celkem 47 klientů. Kromě zvýšeného dohledu a potřebné specifické zdravotní péče, na kterou dohlédne odborný personál, nabízí areál příjemné prostředí parku, ve kterém je budova centra zasazena.

„Chceme, aby se klienti našeho centra a jejich blízcí cítili co možná nejlépe,“ říká jasně Renáta Černá.

Z tohoto důvodu projde okolí objektu ještě během podzimu celkovou revitalizací, kterou podpořil Nadační fond ŠKODA AUTO.

„Revitalizace je rozdělena do dvou etap. V té první by mělo dojít nejen na výsadbu nové zeleně, ať už stromů nebo keřů, ale také například vybudování chodníků. V budoucnu je plánována ještě stavba altánu, který by měl klientům ještě více zpříjemnit jejich každodenní život v tomto specializovaném centru,“ prozrazuje Ladislav Kučera, ředitel Nadačního fondu ŠKODA AUTO.

Zahájení provozu Domova Rudolf v Opočně, které je naplánováno na 1. září letošního roku, bude předcházet den otevřených dveří. Ten se pro širokou veřejnost uskuteční 26. srpna a potenciálním žadatelům dá mimo jiné možnost prohlédnout si veškeré zázemí. Žádosti o přijetí do centra je však možné podávat už nyní.

 „Domov je určen zejména pro obyvatele Opočna, Dobrušky a přilehlých obcí. Žádosti o umístění však mohou podávat i obyvatelé dalších měst a obcí, jejichž blízcí, trpící Alzheimerovou chorobou, žijí v jiných koutech České republiky,“ uvádí Kamila Vilímková, ředitelka Domova F. A. Skuherského, který provoz Domova Rudolf zaštiťuje. 

„Pořadník se plní tak, že jsme si už téměř jistí, že se nám podaří kapacitu stoprocentně naplnit. Osm lůžek z celkového počtu však bude vyčleněno pro poskytování péče seniorům klasického domova a další čtyři lůžka ještě pro odlehčovací služby,“ dodává.

Karel Smetana

 

 

 

Klíčová slova: