Nové chráněné bydlení v Hlučíně

14.08.2012 0:25

Transformační proces pobytových sociálních služeb opět pokročil o krůček dopředu, a to realizací další investiční akce, která přinese kvalitnější život uživatelů využívajících sociálních služeb příspěvkové organizace Fontána.

„Zvýšení kvality života souvisí s přiblížením se běžným životním podmínkám, uživatelé se vrací do přirozeného prostředí obce, ze kterých buď pochází nebo kde mají rodinné či jiné vazby, mají prostor pro utváření si své představy o budoucím životě, volný čas tráví mimo domov, zkrátka mají možnost prožívat život srovnatelný se svými vrstevníky“, upřesnila ředitelka zařízení Jiřina Frejková. 
 
Dne 16. července 2012 bylo otevřeno nové chráněné bydlení v Hlučíně. V zakoupeném řadovém dvoupodlažním dvojdomku nalezlo svůj nový domov 10 žen s mentálním a kombinovaným postižením. Uživatelkám jsou k dispozici dva byty 1+4 s vybavením odpovídajícím standardu české domácnosti. Součásti bytu je plně vybavený obývací pokoj s kuchyňským a jídelním koutem, tři jednolůžkové pokoje, jeden dvoulůžkový pokoj, dvě sociální zařízení a vstupní chodba. Pro volnočasové aktivity bude sloužit také zahrada, jejíž součástí jsou i dvě terasy.
 
Náklady tohoto projektu činí 6 390 000,- Kč a byly hrazeny z rozpočtu Moravskoslezského kraje.
 
Díky vzniku tohoto chráněného bydlení došlo ke snížení kapacity služby domova pro osoby se zdravotním postižením Fontána, příspěvkové organizace.
 
„Dlouhodobost transformačního procesu v kraji již přinesla řadu zkušeností, ze kterých čerpáme. Cílem je systémová změna v poskytování pobytových sociálních služeb. Realizace tohoto cíle je velice náročná a přináší mnoho změn v lidských životech, a to nejen uživatelů, ale i jejich rodin či zaměstnanců. Nelze opomenout nezbytnost důsledného řízení celého procesu a jeho organizační i finanční zajištění. Každá další uskutečněná akce je pro nás nejen povzbuzením, ale především přináší domov a normální prostředí dalším lidem s postižením“, řekl náměstek hejtmana kraje pro sociální věci Svatomír Recman.
Pavel Olšovský
Klíčová slova: