Nevyléčitelná choroba

12.01.2014 10:25

Olga ŠÍPKOVÁ, moderátorka:
Dobrý večer. Je sobota 11. ledna a já vás vítám u sledování Hlavních zpráv. Následující půlhodina přináší aktuality z domova i ze zahraničí, podívejte se. Začínáme příběhem šestnáctiletého chlapce, který trpí nevyléčitelnou Duchenneovou svalovou dystrofií. Tedy slábnutím svalstva, které se projevuje pouze u chlapců a to ve velmi raném věku. Život s takovým postižením není vůbec jednoduchý a proto se podobně handicapovaným dětem rozhodli pomoci i známé osobnosti, Karel Gott a Olga Menzelová.  

Mirka DVOŘÁKOVÁ, redaktorka:
Rodiče dnes šestnáctiletého Josefa se o prvních příznacích postižení svého syna dozvěděli, když mu bylo deset měsíců. Jako batole nezdržel rovnováhu a přepadával do stran.

Lenka SUCHÁ, matka:
Z odběru krve zjistili, že má vysokou kreatinkinázu, což je rozpad svalových buněk. Ono se to vlastně přenáší z matky na syna, nebo vlastně i z matky na dceru, protože dcera je vlastně taky přenašečka jako já.

Mirka DVOŘÁKOVÁ, redaktorka:
Ženy jsou tedy vždy jen přenašečkami, jedná se výhradně o nemoc mužů. Toto onemocnění je u nás velmi vzácné, v České republice jím trpí zhruba na 500 chlapců.

Jozef SUCHÝ, otec:
Většinou do těch pěti, šesti, dneska i do deseti let chodí a postupně jsou upoutáváni na invalidní vozík, následně vlastně ochabují i další svaly.

Mirka DVOŘÁKOVÁ, redaktorka:
Celá rodina se s tím musela naučit žít. I přesto se rodiče Pepovi snaží dopřát bohatý a pestrý život. Jezdí na hory, na motorce, poznávají hrady a zámky.

Jozef SUCHÝ ml., syn:
Baví mě docela sport, jakoby něco jako petanque, chci se dostat do Pekingu na mistrovství světa.

Mirka DVOŘÁKOVÁ, redaktorka:
Už teď má ale pěknou řádku trofejí. Největší úspěch slavil v Portugalsku, kde skončil z 56 hráčů na sedmnáctém místě.

Mirka DVOŘÁKOVÁ, redaktorka:
Jak to berou tví spolužáci?

Mirka DVOŘÁKOVÁ, redaktorka:
V první třídě to bylo - asi nejdřív nevěděli co to jako, proč jsem na vozejku se furt ptali a teď po těch osmi letech je to dobrý.

Mirka DVOŘÁKOVÁ, redaktorka:
Život handicapovaných dětí není lhostejný ani známým osobnostem - Karlu Gottovi a Olze Menzelové, kteří podpořili nadaci Pragae quinta regione společně s Prahou 5. Takto postiženým dětem předali šek na 150 tisíc korun.

Karel GOTT, zpěvák:
Tak já hlavně v první řadě upřednostňuju děti, je to velmi silný zážitek, hluboký a pochopitelně někdy stačí být přítomen, někdy stačí přinést nějaké dárky, nebo i finančně pomoct.

Olga MENZELOVÁ KELYMANOVÁ, produkční:
Mě přijde vlastně, že pomáhat těm, kteří se nemají tak dobře jako vy a kteří třeba nejsou zdraví, tak je to skoro povinnost.

Mirka DVOŘÁKOVÁ, redaktorka:
Pro TV Barrandov - Mirka Dvořáková.  

Klíčová slova: