(Ne)viditelná Olomouc – Výstava, kterou nikdo neviděl a taky neuvidí

06.07.2013 23:13

Marie Rezková se narodila vidící, oslepla po porodu. Zrak se jí částečně vrátil až po třech letech. Do TyfloCentra v Olomouci, kde pomáhají handicapovaným, ji přivedl její syn, který zde absolvoval praxi při studiu vysoké školy. Marie je jedna z průvodkyň na výstavě (Ne)viditelná Olomouc.

Romana Hladišová chodí velmi opatrně a život si prohlíží bílou holí. Oči jí dělá vodicí pejsek, vlastně psí slečna Andie. Romana je nevidomá. Vystudovala vysokou školu, má dva super mužské – manžela a syna. Pro lidi, kteří přijdou na výstavu, chce být takovým živým svědectvím o tom, že život je vlastně moc fajn i bez těch 80% vjemů, které člověk běžně zrakem přijímá.
 
Tereza Illeková je nevidomá od narození, pětadvacetiletá, veskrze obyčejná holka naplno si užívající život. Její velkou chloubou je, že pochází z trojčat. Vystudovala v Praze konzervatoř Jana Deyla pro zrakově postižené, obor klarinet a kytara. Velmi se zajímá o psychologii. Průvodkyní na výstavě (Ne)viditelná Olomouc je mimo jiné proto, že ráda přijímá výzvy a v životě se řídí heslem „život má jen tu hodnotu a ten význam, který mu dáme my sami.“
 
Výstava (Ne)viditelná Olomouc, která začne 1. srpna, přiblíží návštěvníkům život nevidomých na vlastní kůži. Poznají, jak se žije nevidomým v hanácké metropoli. V absolutní tmě si vyzkouší, jaké to je pohybovat se po rušném městě bez zrakových vjemů. Zažijí tak, jak lze slyšet Olomouc, cítit Olomouc a hmatat Olomouc. Součástí výstavy bude také celá řada doprovodných akcí. „Chystáme například prodejní výstavu keramiky, kterou vytváří zaměstnanci se zrakovým postižením. Tato výstava se uskuteční potmě, takže návštěvníci až posléze zjistí, co si vlastně po hmatu vybrali. Součástí také bude představení v divadelní improvizaci, také v naprosté tmě,“ uvedl Petr Zavadil, ředitel TyfloCentra Olomouc. Výstava potrvá 19 měsíců až do 31. ledna 2015.
 
Cílem dlouhodobé výstavy je jednak představit široké veřejnosti život nevidomých a zároveň propagovat výrobky a služby sociální firmy Ergones a sociálních služeb pro nevidomé a slabozraké, které TyfloCentrum zajišťuje.
 
TyfloCentrum Olomouc, o.p.s. poskytuje služby sociální prevence od roku 2001 pro osoby se zrakovým postižením v Olomouckém kraji formou sociálních služeb typu vzdělávacích, klubových a aktivačních činností, poradenství, depistáže atd. Jedná se o odborné poradenství, sociálně aktivizační služby, sociální rehabilitaci zaměřenou na pracovní uplatnění a průvodcovské a předčitatelské služby. V roce 2011 začalo TyfloCentrum Olomouc, o.p.s. provozovat doplňkovou činnost v rámci sociální firmy Ergones. Hlavní snahou bylo přispět ke zvýšení zaměstnanosti osob se zrakovým postižením a tím podpořit jejich vůli k aktivnímu přístupu k životu, k osobnímu růstu a posílit jejich nezávislost.
 
 

 Petr Zavadil

Klíčová slova: