Neslyšící děti proměnily Valdštejnskou zahradu v cirkusovou manéž

Centrum pro dětský sluch Tamtam uspořádalo 11. září Zahradní slavnost pro děti se sluchovým postižením a jejich rodiče.

Odpoledne plné her, dílniček, hudby a divadla tlumočených do českého znakového jazyka, se uskutečnilo v prostorách Valdštejnské zahrady, která se jako mávnutím kouzelnického proutku proměnila v cirkusové šapitó. Akce proběhla ve spolupráci s Výborem pro zdravotnictví Senátu Parlamentu ČR a zúčastnila se jí stovka rodin s dětmi se sluchovým postižením.

Veselý program zahájila dvojice moderátorů – herec Petr Vacek a herečka Kateřina Jebavá. 

Rytmus do těla vlila, dobře naladila a mnohé malé i velké účastníky roztančila kapela Hm, která zahrála několik skladeb pro děti z jejich alba Klukoviny. Dle slov samotných hudebníků album vzniklo jako odpověď na jejich bohatý rodinný život. V době vydání měli dohromady v kapele 11 dětí, a tak se objevila přirozená potřeba zazpívat ratolestem něco vlastního. Pro kapelu to byla první zkušenost s tlumočením jejich koncertu do znakového jazyka. 

Také divadelní vystoupení s názvem Cirkus Kus-kus děti pěkně rozpohybovalo.  Interaktivní loutkové představení spolku Loutky v nemocnici zavedlo diváky do cirkusového prostředí, kde mohli potkat například chytrou surikatu a zvědavou žirafu nebo se stát zdatnými vzpěrači či provazochodci. Humorné a laskavé představení se spoustou písniček potěšilo i dospělé. 

Protože v žádné cirkusové manéži by neměl chybět kouzelník, přišel mezi nás Kubula se svými veselými triky. O šikovné pomocníky neměl nouzi. Jedním z nich byla také jeho vzorně vycvičená border kolie.

Účastníci letošní odpolední slavnosti si užívali nejen pořádnou porci cirkusové zábavy, ale mohli také rozvíjet svou fantazii a pohybové dovednosti prostřednictvím kreativních dílniček či akrobatických a žonglovacích workshopů. Vyzkoušeli si chůzi po provaze, ale i jízdu na jednokolce. Méně odvážným byl k dispozici tradiční kolotoč. Kdo chtěl, mohl se pod dohledem asistenta posadit na poníka a seznámit se s účinky tzv. ponyterapie. Mnozí návštěvníci dorazili v nápaditých kostýmech a zcela splynuli s cirkusovým prostředím. 

Akci pro rodiny s dětmi uspořádalo Centrum pro dětský sluch Tamtam v měsíci září, kdy komunita neslyšících každoročně organizuje řadu kulturních i osvětových akcí tlumočených do znakového jazyka s cílem poukázat na specifické potřeby lidí se sluchovým postižením a na komunikační bariéry, s nimiž se musejí potýkají. 

Centrum pro dětský sluch Tamtam pomáhá rodinám dětí s vadami sluchu z celé České republiky již 33 let. Poskytuje jim komplex vzájemně provázaných sociálních a poradenských služeb a podporuje je v hledání cesty ke komunikaci a k všestrannému rozvoji dítěte. Provází rodiny, aby zvládly náročnou situaci spojenou se sluchovým handicapem dítěte, a mohly se vrátit k běžnému způsobu života.

 „V ČR má podle medicínských zdrojů přibližně 1 z 1 000 novorozenců těžkou vadu sluchu a zhruba 6–12 z 1 000 narozených dětí středně těžkou vadu sluchu. Zjištění, že jejich dítě má sluchové postižení, je pro rodiče šokující. Ocitnou se v neznámé situaci a potřebují někoho, kdo je touto náročnou situací provede, aby nebyl narušen přirozený vývoj jejich dítěte. Pomoc získají právě v Tamtamu,“ vysvětluje Mgr. Jana Fenclová, ředitelka Centra pro dětský sluch Tamtam.

Zahradní slavnost se konala ve spolupráci s Výborem pro zdravotnictví Senátu Parlamentu ČR pod záštitou senátora MUDr. Romana Krause, MBA, který celou akci také zahájil. Akci podpořilo Ministerstvo kultury, Kolektory Praha, s. s., Městská část Praha 1, Městská část Praha 13 a Nadace Umění pro zdraví.

Centrum pro dětský sluch Tamtam, o.p.s., www.tamtam.cz, telefonická linka prvního kontaktu pro rodiče: 605 100 400, mail: poradna@tamtam.cz 

 

Lucie Křesťanová

 

 

Klíčová slova: