Naše světy nejsou tak odlišné, jak se zdá

13.02.2013 17:16

Putovní výstavu fotografií o studentce na vozíku připravil tým mladých lidí, kteří se rozhodli přispět k integraci lidí s handicapem do společnosti. Vernisáž výstavy se uskuteční v úterý 19. února v Sicily café v Praze.

Soubor fotografií s názvem „Naše světy nejsou tak odlišné, jak se zdá“ představuje středoškolským studentům každodenní život, studium, zájmy a volný čas devatenáctileté Terezy, která je upoutaná na vozík. Od října 2012 probíhala výstava na dvou středních školách v Praze a nově bude představena široké veřejnosti. Vernisáž výstavy se uskuteční v úterý 19. února v 18 hodin v Sicily café (Senovážné náměstí 2, Praha 1). Realizace projektu byla podpořena z programu Think Big.

S nápadem uskutečnit výstavu přišli čtyři studenti: Karolina Granja (16 let), Tereza Skalická (19 let), Vladimír Sršeň (22 let) a Kateřina Rohová (16 let), kteří se setkali při dobrovolnické činnosti pro neziskové organizace. Výstava zasvěcuje mladé lidi do života handicapovaných, otevírá jejich světy a přispívá k lepšímu vzájemnému porozumění. „Díky dobrovolnictví jsme se seznámili s životem handicapovaných. Kolem nás však je hodně mladých lidí, kteří se blíže nesetkali s handicapovanými a nevědí, jak k nim přistupovat“, popisují důvod vzniku výstavy členové týmu. Realizaci projektu podpořila Nadace O2 z programu Think Big.

Od října 2012 probíhala výstava na Gymnáziu Christiana Dopplera a Gymnáziu Jana Nerudy v Praze. Podle ohlasů studentů Gymnázia Jana Nerudy se převážné většině studentů výstava líbila a čtvrtině z nich přinesla nové poznatky o problematice handicapu. „Výstava mi přinesla nový pohled na lidi na vozíku. Myslím, že je důležité, aby se zařadili do normální společnosti,“ řekl jeden ze studentů gymnázia při hodnocení probíhající výstavy. Více než polovina oslovených studentů uvedla, že nemají zkušenosti s lidmi na vozíku a ocenila by navazující akce k lepšímu porozumění problematiky.

Fotografie z otevření výstavy 30.10.2012 na Gymnáziu Christiana Dopplera.

Výstava v Sicily café potrvá do 15. března 2013, poté bude nabídnuta dalším výstavním prostorům.

Klíčová slova: