Nadační fond AXON rozdělí neurorehabilitace za 20 milionů korun. Usilujeme o nápravu selhání systému, říká primářka Zipserová

Neurorehabilitační léčba pomáhá převážně pacientům s mozkovou obrnou, nutná je však i pro mnoho osob s onemocněními na úrovni centrální nervové soustavy. Velmi nákladné intenzivní terapie zdravotní pojišťovny v potřebném rozsahu nehradí vůbec nebo jen z malé části. Pro zvýšení povědomí o problematice spustil Nadační fond AXON  iniciativu #AXONpomaha, vybraným pacientům zaplatí odborné služby celkem za 20 milionů korun.

„Léčba poškození mozku na všech úrovních centrální nervové soustavy je náročná finančně i psychicky, pacienty i jejich blízké neustále provází nejistota a obavy o budoucnost. Proto jsme se rozhodli prostřednictvím Nadačního fondu AXON poskytnout jak naši odbornou, tak i finanční pomoc těm, kteří na léčbu nemají dostatek vlastních prostředků,“ vysvětluje pozadí iniciativy #AXONpomaha zakladatelka a primářka kliniky MUDr. Jarmila Zipserová.

Do programu je možné se přihlásit prostřednictvím registračního formuláře na stránkách axonpomaha.cz. Součástí iniciativy je i vznik Pacientské organizace AXON, z.s. sdružující všechny, kterých se podobná životní situace dotýká.

Klinika AXON a její primářka Zipserová dlouhodobě upozorňují na systémové selhání v pomoci při poskytování následné péče pro pacienty se zdravotním znevýhodněním. Organizace by měla být platformou, díky které budou pacienti s tímto druhem onemocnění více slyšet.

Jeden příběh za všechny

Jedním z dětských pacientů, jejichž léčbu Nadační fond AXON podpořil, je i tříletý Jáchym Fischer z Ústeckého kraje. Jáchym trpí hemiparetickou formou mozkové obrny, epilepsií, poruchou sluchu a mentálním deficitem. Intenzivní terapie absolvuje opakovaně.

„Nadační fond AXON se nám rozhodl věnovat třítýdenní fyzioterapii na klinice AXON bez naší finanční účasti. Pro mě, jako pro samoživitelku, je tato pomoc velmi důležitá,” svěřuje se maminka Marie Burkhardtová, která se kromě Jáchyma stará ještě o další dvě děti – stejně starého Jindříška a o dva roky starší Karolínku.

Veronika Nováková

Klíčová slova: