Na Českou republiku připadá 3 až 5 sebevražd denně. Café Na půl cesty 10. října věnuje večer tomuto tématu

Na Světový den duševního zdraví 10. 10. 2019 Café Na půl cesty otevírá společensky tabuizované téma sebevražd a truchlení. Ročně si v České republice dle ČSÚ vezme život kolem 1300 osob. Vzhledem k tomu, že každý pozůstalý za sebou nechá několik dalších lidí, týká se toto téma velké části veřejnosti. I přesto se o zkušenosti se ztrátou blízkého, který si vzal život, téměř nemluví. Café Na půl cesty proto vytvořilo komponovaný večer zaměřený především na pozůstalé.

Program začne od 19 hodin,  kdy se bude konat přednáška terapeuta Martina Peška. Celý večer bude doprovázet  výstava, která přiblíží cestu vyrovnávání se s náhlou ztrátou blízkého člověka. Později večer vystoupí dva unikátní hudební projekty URN a KOROZE.

Café Na půl cesty funguje pod hlavičkou organizace Green Doors  již od roku 1997, kdy se podařilo přetvořit budovu veřejných záchodků na fungující a prosperující kavárnu.

Café Na půl cesty je tréninková kavárna, kde pracují lidé se zkušeností s duševním onemocněním, konají se tu také kulturní, vzdělávací a osvětové akce. Tým kavárny se připojuje každoročně ke Světovému dni duševního zdraví.

Letošní ročník se zaměřuje na prevenci sebevražd. Program v Café Na půl cesty se věnuje především pozůstalým a truchlení, které je spojené s bolestnou ztrátou člověka, který si vzal život. 

Na začátku večera, v 19:00, se bude konat přednáška a diskuze na téma „O sebevraždách a jejich dopadu na blízké“ terapeuta Martina Peška. Ten ve své praxi pomáhá lidem, kteří náhle a tragicky přišli o svého blízkého. Provozuje poradnu Luctus, která pozůstalým nabízí nejen možnost individuální podpory, ale také účast v podpůrné skupině.

Celým večerem se bude prolínat výstava s podtitulem „O tom, jak se vyrovnávám se ztrátou“.  Vystaveny budou předměty, které upomínají cestu vyrovnávání se s náhlou ztrátou blízkého člověka. Během výstavy návštěvníci nahlédnou do osobních příběhů, potkají se s tématem truchlení v umění a také se dozví, na koho je možné se obrátit, když potřebují pomoct, poradit.

Na závěr večera, od 20:00, budou probíhat koncerty dvou sólových ambientních projektů KOROZE a URN

„Byli bychom rádi, aby se lidé v tento den (nejen) na chvíli zastavili, odpočinuli si a zamysleli se - co dělám pro svoje duševní zdraví a co mohou pro sebe a svou duševní pohodu udělat. Hlavním cílem je věnovat pozornost významu duševního zdraví - staráme se o svoji duši tak jako o tělo ? Co je obsahem duševní  pohody? Jak mohu přispět ke svému zdraví? Kde najdu pomoc, když ji potřebuji?“ dodává ředitelka Green Doors Myroslava Bubela.

Café Na půl cesty je kavárna uprostřed Pankráckého parku, kde se setkávají všechny typy lidí – rodiče s dětmi, cyklisté, pejskaři, lidé z přilehlých kancelářských budov. Všichni návštěvníci si zde mohou pochutnat na vegetariánských nebo veganských jídlech. V létě frčí veganské zmrzliny, v zimě zase teplé polévky. Ceny nápojů jsou velmi příznivé, takže večery v kavárně jsou často plné. Kromě nápojů a jídel návštěvníky také láká bohatý kulturní program, který tu běží po celý rok. 

Ivona Inostroza Hradcová

Klíčová slova: 

Přidat komentář

Plain text

  • Nejsou povoleny HTML značky.
  • Webové a e-mailové adresy jsou automaticky převedeny na odkazy.
  • Řádky a odstavce se zalomí automaticky.