Metro I. P. Pavlova bude mít výtah

04.02.2014 16:36

Výtah by se měl začít stavět příští rok. Zbývá však vyřešit, kdo zaplatí bezbariérovou úpravu přechodů v okolí.

Přestoupit na I. P. Pavlova z metra na tramvaj či opačně je kvůli velkým davům nepříjemné i pro zdravého člověka. Co však teprve, když má člověk s sebou kočár nebo je na vozíčku. Z podchodu sice vedou do některých směrů eskalátory, ale ty mohou být nebezpečné.

 

Po letech se zdá, že Dopravní podnik a Praha 2 našly řešení, kde na tomto frekventovaném místě výtah postavit. "Povede ze středu nástupiště nahoru. Tam jsou garáže a odtamtud lidé projdou pod dům Legerova 50, který je ve vlastnictví městské části a kde se udělá výstup do ulice," uvedl místostarosta Václav Vondrášek.
V tomto roce by se podle jeho vyjádření měla stavba vyprojektovat, stavět by se mělo příští rok. Nejpozději v roce 2014. Vše prý záleží na tom, zda bude mít Dopravní podnik peníze.
"Je to ve fázi přípravy, projektuje se to," uvedla mluvčí podniku Tereza Krásenská.

Chybí bezbariérové přechody, nikdo na ně nemá peníze

I přesto, že metro a tramvajovou zastávku bude nejpozději v roce 2014 spojovat výtah, není jasné, že tu budou vozíčkáři moci přestupovat. V Jugoslávské ulici totiž chybí bezbariérový přechod. Ten by se měl podle plánů postavit před tramvajovou zastávkou. Není však jasné, kdo ho zaplatí.
"Dopravní podnik nám sdělil, že může zaplatit jenom to, co souvisí s metrem. A městská část je na tom finančně zoufale. Na letošek jsme dostali o čtvrtinu méně a příští rok to bude zase méně," dodal Vondrášek. Radnice prý proto požádala magistrát o peníze na bezbariérový přechod. Zda je dostane, zatím není jisté.
Pokud se přechod v Jugoslávské nepostaví, budou moci vozíčkáři bez doprovodu přestupovat pouze v jednom směru, a to od Karlova náměstí na metro nebo z metra na tramvaj směrem k náměstí Míru. K zastávce v opačném směru se budou dostávat jenom velmi těžko.

Bezbariérové metro

- Výtah na I. P. Pavlova povede ze středu nástupiště do garáží. Tam cestující projdou ke druhému výtahu, který je vyveze do Legerovy ulice, konkrétně před dům číslo 50. Ten je asi 160 metrů od tramvajové zastávky.
- Další stanicí, která se dočká výtahu, je Můstek. Tady výtah povede přímo na Václavské náměstí, kousek od křížení s ulicí Na Příkopě. Výtah by se měl otevřít v roce 2014 a Dopravní podnik za něj zaplatí 206 milionů korun.
- Následně by měl přijít na řadu výtah na Andělu. Magistrát loni zkusil oslovit soukromé firmy z okolí, zda by na jeho stavbu nepřispěly.
"Bohužel odezva nebyla dostatečná," zmínil tehdy náměstek pro dopravu Karel Březina.
- Ve stanici Opatov by měl osobní výtah nahradit dosavadní nákladní. * Následně má podle plánu přijít na řadu Palmovka.
- V metru má zatím výtah nebo plošinu 34 z 57 stanic.
- Od července nefunguje výtah na Národní třídě, protože stanice je kvůli stavbě obchodního centra dva roky mimo provoz. Je to přitom jeden z mála výtahů v centru.

Mutace - Mladá fronta DNES - Praha

Klíčová slova: