Město plné nástrah pro vozíčkáře

15.01.2014 10:16

Renáta CZADERNOVÁ, moderátorka:
Asi dvě třetiny domů v Praze jsou pro vozíčkáře, podle jejich zjištění nepřístupné nebo se do nich dostanou jen s velkými obtížemi. A jde přitom i o některé městské úřady nebo úřady práce, kam si tito lidé musejí dostat třeba pro sociální dávky.

Silvie ŠKÁBOVÁ, redaktorka:
Jsme před pražským magistrátem, kde jsme se rozhodli vyzkoušet, jak je to s bezbariérovým přístupem. Mám s sebou Tomáše a jeho asistentku Káťu. Jak vidíte, hlavním vchodem to určitě nepůjde. Je tady několik schodů. Na dveřích je napsáno "bezbariérový vstup je zadním vchodem budovy". Kde uvidíme, pojďme ho najít, vyzkoušíme, jak to půjde.

Tomáš LANC, vozíčkář:
Pro mě je tohle to složitý. Není tady žádné značení, kde ten výtah je. Člověk musí vždycky jenom vycouvávat, nedá se otáčet.

Silvie ŠKÁBOVÁ, redaktorka:
Tohle to by člověk neměl absolvovat sám, radši.

Tomáš LANC, vozíčkář:
Určitě ne.

Tomáš HUDEČEK, pražský primátor /TOP 09/:
Dnes je přístup bezbariérový, ale uznávám, že s určitými problémy. Komise pro bezbariérovou dopravu v Praze má v tuto chvíli vyčleněno na 45 milionů korun. Navýšili jsme prostředky zhruba desetinásobně.

Silvie ŠKÁBOVÁ, redaktorka:
Po Praze jsou desítky objektů, které se sice jako bezbariérové tváří, ale ve skutečnosti jsou pro lidi na vozíku těžko dostupné.

Tomáš LANC, vozíčkář:
Já si sice ty dveře podržím, ale pak už neudělám nic víc. Teď už bych buďto spadl nebo bych se musel vrátit zpátky.

Silvie ŠKÁBOVÁ, redaktorka:
A tohle je budova Obvodního soudu pro Prahu 1 a 7, kde také mají vedlejší bezbariérový vstup. I tady je v tom ale háček.

osoba:
Přijdou normálně hlavním vchodem a my pána zkontrolujeme.

Silvie ŠKÁBOVÁ, redaktorka:
Vozíčkář tedy musí nejprve hlavním vchodem, kde jsou těžké dveře a klika je hodně vysoko. Podmínky pro vozíčkáře se podle nich samotných sice v posledních letech změnily k lepšímu, ale rozhodně neplatí, že každý bezbariérový vchod je pro každého vozíčkáře skutečně přístupným. Nezbývá jim nic jiného, než si přístup do budovy prověřit dopředu, třeba na webových stránkách pražských vozíčkářů. Silvie Škábová, televize Nova. 

Klíčová slova: